Παρέσυραν και τον Εργονάθλο οι Αετοί Βέροιας - Το διέλυσαν με 43-95 στο Πολύκαστρο

«Υπερταχεία» θυμίζουν οι Αετοί Βέροιας, καθώς διέλυσαν με 43-95 και τον Εργόναθλο στο Πολύκαστρο, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ. Οι παίκτες του Τυριακίδη έδωσαν και πάλι μια σπουδαία μπασκετική παράσταση και έφτασαν στην τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Από τα πρώτα λεπτά έδειξαν τις διαθέσεις τους και με εξαιρετική άμυνα έβαλαν τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση από νωρίς, όταν και προηγήθηκαν με 10-20 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο μάλιστα κυριολεκτικά τα έβαζαν από παντού και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +35, 20-55 στο ημίχρονο. Το δεύτερο μέρος αποτέλεσε τυπική διαδικασία με τους Αετούς να συνεχίζουν στο ίδιο ρυθμό και να φτάνουν στην άνετη νίκη με τελικό σκορ 43-95, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία τους. Μια ομάδα μόνος τους επιθετικά ο έμπειρος Ιωσηφίδης που σταμάτησε στους 47(!) πόντους, καλύπτοντας με τον καλύτερο τρόπο και την απουσία του Γκεκόπουλου. 12 πόντοι για τον Χρυσάφη με 4 εύστοχα τρίποντα, ο οποίος αποδεικνύεται λίρα εκατό από τη γραμμή των 6,75. Τον Άθλο Αλεξάνδρειας θα υποδεχτούν το μεθεπόμενο Σάββατο 4/11 οι Αετοί και θέλουν να διευρύνουν το νικηφόρο σερί τους.

Δεκάλεπτα: 10-20, 20-55, 31-78, 43-95

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τυριακίδης) : Τσιμτσιρίδης 8, Ιωσηφίδης 47(6), Παπαδόπουλος 5(1), Ουζούνης 4, Χρυσάφης 12(4), Πάππου 5, Κασάπης 5(1), Βλαχάκης 3, Νιπτένης 6.