Ο Φίλιππος υποχρέωσε σε ήττα τον Απόλλων Πατρών (82-80)

Ματσάρα! Ο Φίλιππος έδωσε συνέχεια στις νίκες του, επικρατώντας του ιστορικού Απόλλωνα Πατρών με 82-80 (φωτό), στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α2 Ανδρών, η οποία και σηματοδότησε την έναρξη του β’γύρου.

Ο αγώνας του Σαββάτου στο “Δημήτριος Βικέλας” είχε συναρπαστικό χαρακτήρα, καθώς χρειάστηκε να κριθεί υστερα από δυο παρατάσεις και στην κανονική διάρκεια του να ολοκληρώνεται με 64-64.

Μία νίκη που απέφερε στους “ερυθρόλευκους” της Βέροιας ένα σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας δίποντο, παίρνοντας με τον τρόπο αυτόν την ανιούσα στην κατάταξη, μπροστά στην επίτευξη του τελικού στόχου που δεν είναι άλλος από την παραμονή σ’ αυτήν την άκρως ανταγωνιστική κατηγορία έτσι όπως παρουσιάζεται φέτος. Στα αξιοσημείωτα της συνάντησης, η παρουσία δύο 39άρηδων (!), του Ευθύμη Κοθρά από τον Φίλιππο και του Τσιάμη από τον Απόλλωνα Πάτρας (που βέβαια στερήθηκε και κάποιων απουσιών με πιο χαρακτηριστική αυτή του Μολφέτα), οι οποίοι και ήταν από τους πρωτωγωνιστές ο καθένας για την ομάδα του. Και εδώ να σημειώσουμε είναι... ευλογία Θεού να βλέπεις δυο παίκτες που... αγγίζουν τα “40” να αγωνίζονται στα παρκέ των γηπέδων της Α2 και να κάνουν πράγματα και θαύματα.

Το φιλμ του αγώνα

Περνώντας, τώρα, στο αγωνιστικό μέρος της συνάντησης, ο Φίλιππος έκανε ιδανικό ξεκίνημα προηγούμενος με 7-0 στο 4’ και τους Πατρινούς να απαντούν με 7-6 στο 7’. Οι αμυνες των δύο ομάδων κυριάρχησαν στη  συνέχεια, με αποτέλεσμα το σκορ να κρατηθεί χαμηλά και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-8.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Απόλλωνας προσπέρασε τον Φίλιππο με 11-12 (12’), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα επενερχόμενοι και πάλι μπροστά στο σκορ με 18-12 στο 14’.

Ο Απόλλων έφερε κατόπιν το ματς στην απόλυτη ισορροπ΄ία με το 20-20 που διαμορφώθηκε στο 17’. Ομως ο Φίλιππος βγάζοντας περισσότερη ενέργεια δημιούργησε μια διαφορά 8 πόντων, όπως αυτή αποτυπώθηκε με το 35-27 στο ματς.

Στην επανάληψη μ’ ενα γρήγορο σερι 0-7 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 35-34 στο 22’, όμως οι “ερυθρόλευκοι” άντεξαν στην πίεση και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 47-45. Στην τελευταία περίοδο οι Πατρινοί έκαναν το 50-55 στο 34’, ομως οι Βεροιώτες δεν λύγισαν και με τρίποντο του Ελευθεριάδη προηγήθηκαν με 58-55 στο 36’. Οι παίκτες του Κοτσίρη ξέφυγαν με 60-64 στο 39’ και φάνηκε να αγγίζουν τη νίκη. Ο Ελευθεριάδης όμως και πάλι με 4 συνεχόμενους πόντους έγραψε το 64-64 και εστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 68-71, με βολές όμως των Κοθρά και Παραπούρα ο Φίλιππος ισοφάρισε εκ νέου σε 71-71 και έστειλε το παιχνίδι και σε δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο. Ίδιο το σκηνικό με τους Πατρινούς να προηγούνται με 79-80, Κοθράς και Παραπούρας όμως με βολές έφεραν τους “ερυθρόλευκους” μπροστά με 82-80.

Οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν στόχο στην τελευταία τους επίθεση και οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα πανηγλυρισαν μια συγκλονιστική και πανάξια νίκη. Πρώτος σκορερ για τους νικητές ο Ελευθεριαδης με 19 πόντους, ενω για την ομάδα του Απόλλωνα ξεχώρισε ο Τσιάμης με 23.

Δεκάλεπτα: 11-8, 35-27, 47-45, 64-64, (α’ πρτ.) 71-71, (β’ παρ.) 82-80Διαιτητές: Σταματόπουλος-Λόρτος-Δόλγυρας (Παπαπέτρου)

Φίλιππος Β. (Γκίμας): Τσούκας 13 (3), Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 2, Ελευθεριάδης 19 (1), Κοθράς 16 (1), Παραπούρας 12 (3), Φιλιππόπουλος 2, Ντρεκάλοβιτς 18 (1).

Απόλλων Π. (Κοτσίρης): Τσιακμάς 6 (1), Νιφόρας 15 (3), Κούτρας, Κάδρας 10, Τσάμης 23 (5), Ζούμπος 1, Μπαζίνας 2, Τζακόπουλος 14 (3), Εζόμο 7, Κουκουλάς 2.