Στις νίκες ξανά!

Τα χαμόγελα επέστρεψαν στην ΒΕΡΟΙΑ 2017, η οποία επιβλήθηκε 29-21 της ΑΕΣΧ Πυλαίας, στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στο ΔΓ Φιλίππειο και είχε να κάνει με την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 Γυναικών. Ενα αποτέλεσμα που κρατά σταθερά τις “κυανέρυθρες” της Βέροιας στην τετάρτη θέση και - απ’ ότι ολα δείχνουν - δεν πρόκειται να χάσει με το φινάλε της κανονικής διάκειας του πρωταθλήματος.

Στα της συνάντησης, με την Βούλα Ψωμιάδου να καθοδηγεί τις “κυανέρυθρες” της Βέροιας, αυτές  μπήκαν στο παρκέ συγκεντρωμένες και με εξαιρετική άμυνα στα πρώτα λεπτά ξέφυγαν με 5-0 στο 8’. Ανέβασαν στροφές στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες και σταδιακά ροκάνισαν τη διαφορά, τάνοντας στο 8-7 στο 17’. Δεν έχασαν την ψυχραιμία τους οι γηπεδούχες και με την Τζούρισιτς να κοντρολάρει το ρυθμό, διατήρησαν το προβάδισμα τους και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 17-14. Στην επανάληψη η ομάδα της Πυλαίας άντεξε μόλις για λίγα λεπτά, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 20-17 στο 36’. Με εντυπωσιακό σερί 7-0, τα κορίτσια της Βέροιας 2017 εκτόξευσαν τη διαφορά στο +10, 27-17 στο 49’ και ουσιαστικά καθάρισαν την αναμέτρηση. Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησαν τα τελευταία λεπτά με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο τελικό 29-21 και να επιστρέφουν με εντυπωσιακό τρόπο στις νίκες. Πρώτη σκορερ για τις νικήτριες η Μάστακα με 8 τέρματα, ενω από την Πυλαία ξεχωρισε η Σελεμίδου επίσης με 8.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-2, 8-6, 12-8, 14-11, 17-14 (ημίχρονο), 20-15, 22-17, 26-17, 27-17, 27-19, 29-21

Δίλεπτα: 1-6, Πέναλτι: 4/5 – 4/5 Διαιτητές: Τέμης, Πίτας

Βέροια 2017 (Ψωμιάδου) :Κερλίδη, Τσαουσίδου 7, Τζούρισιτς 3, Καραμπατζάκη 1, Ανθίτση, Καραχαρίση 3, Μπάσμα, Τσιτλακίδου 2, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Βασιλειάδου 5, Μάστακα 8, Δελησάββα, Τηλαβερίδου

Πυλαία (Σκανδάλης): Βράμπα, Ανδρεανίδου, Παραστρατίδου 4, Κουκμίση Μ. 3, Καπρινιώτη, Κοπανέλου, Αντωνιάδου, Ιωαννίδου 1, Μαυροπούλου 2, Τσιγαρίδα 1, Δημητρακοπούλου, Αθανασοπούλου 1,Μακούδη, Σελεμίδου 8, Πετρίδου 1, Λούρη

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας είχαμε:

Αρης Ν. - ΠΑΟΚ 18-44, Προσοτσάνη- Πανόραμα 19-19, Μ. Αλέξανδρος- Αναγέννηση Άρτας 21-37. Ρεπό: Νέα Ιωνία