Φυσιολογική ήττα για τον Φίλιππο στο “Στ. Βενέτης” από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων με 86-69

Φυσιολογική ήττα για τον Φίλιππο στο “Στ. Βενέτης”  από τον Διαγόρα Δρυοπιδέων με 86-69

Από ένα ματς σαν και αυτό με τον Διαγόρα Δρυοπιδέων εκτός έδρας, ο Φίλιππος Βέροιας δεν θα μπορούσε να έχει ως επιδίωξη να κυνηγήσει τη νίκη. Και αυτό γιατί πολύ απλά η ομάδα του Αιγάλεω διεκδικεί με αξιώσεις την άνοδο της στην Α1, καθώς βρίσκεται στην δεύτερη θέση της κατάταξης, σε αντίθεση με τον Φίλιππο που παλεύει για τον αγώνα της επιβίωσης του στην Α2 κατηγορία.

Η διαφορά δυναμικότητας που υπήρχε ανάμεσα στις δυο ομάδες αποτυπώθηκε και στην πράξη, με τον Διαγόρα να επικρατεί των “ερυθρολεύκων” της Βέροιας με 86-69 - στο ματς που δόθηκε το Σάββατο το απόγευμα και στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής - ποντάροντας, βέβαια, στις περισσότερες και ποιοτικότερες λύσεις που διέθετε, αλλά και στους “παγκίτες” παίκτες του.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος της συναντησης, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που από νωρίς ξεφυγαν στο σκορ, με το 11-4 να διαμορφώνεται στο 3’ και συνεχίζονται στο ίδιο τέμπο να βρεθούν μπροστά με 18-8 στο 6’, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +15 (26-11).

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα αν και βελτίωσαν τα ποσοστά τους στην επίθεση στη συνέχεια, δεν μπόρεσαν να επιδείξουν κάτι αντίστοιχο και στην αμυντική τους λειτουργία, με τον Διαγόρα να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα (35-21 στο 15) και να ολοκληρώνει το ημίχρονο με 44-32.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο Διαγόρας πολύ γρήγορα μ’ ένα επιμέρους σερί 10-2 οδήγησε την διαφορά στο +20, 54-34 στο 23’. Εξέλιξη που έφερε τους γηπεδούχους σε θέση ισχύος και τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αγώνα, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 69-51. Η τέταρτη περίοδος απέκτησε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα για τους παίκτες του Ζαβού και να φθάνουν εύκολα στην επικράτηση όπως φανερώνει και το τελικό 86-69.

• Πρώτος σκορερ για τον Διαγόρα Δρυοπιδέων ο...μπαρουτοκαπνισμένος Καράμπουλας με 21 πόντους, ενω από τον Φίλιππο ο αειθαλής Ευθύμης Κοθράς με 19.

Δεκάλεπτα: 26-11, 44-32, 69-51, 86-69

Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης, Νάστος και Μαρίγλη.

Διαγόρας Δρ. (Ζαβός): Αγγελόπουλος 4, Κουκάς 9 (2), Λεβέντης, Καράμπουλας 21(2), Πολυτάρχου 12(2), Καρασταμάτης 5(1), Παπαδολιάς 14, Βλάχος 2, Μαχαίρας 15, Γκιουζέλης 4.

Φίλιππος Β. (Γκίμας): Τσούκας 3(1), Τσεσμετζίδης 3 (1), Φυλάκης, Βάλλιος 5, Τσιακλαγκάνος 6 (1), Κοθράς 19 (4), Παραπούρας 11 (2), Καντάρκος 2, Φιλιππόπουλος 4, Ντρεκάλοβιτς 16 (2).