Άτρωτος ο Ζαφειράκης!

Ούτε και οι Κύκλωπες τον τρόμαξαν και στάθηκαν εμπόδιο στην φετινή εντυπωσιακή πορεά του! Ο λόγος για τον Ζαφειράκη που πήρε τη νίκη στην Αλεξανδρούπολη κόντρα στην τοπική ομάδα των Κυκλώπων, των οποίων επιβλήθηκε με 30-28, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Χάντμπολ της Α2 Ανδρών, όπου και συνεχίζει να απολαμβάνει την μοναξιά του στο “ρετιρέ” της βαθμολογίας!

Αγωνιστικά, το σύνολο του Χρήστου Δεληχρήστου από το ξεκίνημα βρέθηκε να προηγείται με μια ισχνή διαφορά, με το σκορ να κλείνει 6-7 στο 15’. Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το υπόλοιπο δεκαπεντάλεπτο του πρώτου μέρους, με τον Ζαφειράκη να διατηρεί το προβάδισμα του και να τελειώνει το πρώτο 30λεπτο με 13-15.

Η εικόνα του αγώνα στην επανάληψη δεν άλλαξε, με τους Ναουσαίους να προπορεύονται στο σκορ με μια εύθραυστη διαφορά και με το 23-24 να διαμορφώνεται στο 50’. Ομως οι γηπεδούχοι επέμεναν και επιδιωξαν να περάσουν μπροστά, κάτι που πέτυχαν για πρώτη φορά στο ματς με το 27-26 στο 55’.

Ωστόσο, οι Ναουσαίοι είχαν να δώσουν την δική τους απάντηση και μ’ ένα επιμέρους σκορ 4-1 ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα, οδηγούμενοι τελικά στη νίκη με 28-30.

Πεντάλεπτα: 2-3, 4-4, 6-7, 9-10, 10-12, 13-15, 16-17, 18-20, 20-22, 23-24, 27-26, 28-30

Διαιτητές: Σαπανίδης - Ηλιάδης

Ζαφειράκης Νάουσας (Δεληχρήστος): Χατζηγεωργίου, Μπιλιούρης, Λένος, Διδασκάλου, Εμμανουηλίδης, Τζουβάρας, Πετρίδης, Κρέσης, Χατζηαγαπίου, Οικονόμου, Ατσίμοβιτς, Μπουμπουλέντρας, Δεληχρήστος, Βλάχος, Κουρουμλίδης, Τσαγκέρας.