Δεν απέφυγε την ήττα...

Πήγε να κάνει την... μαγκιά η ΒΕΡΟΙΑ 2017 στην κόντρα της με την Ν. Ιωνία εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Χάντμπολ της Α1 Γυναικών, με την πολύ καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε, πλην όμως δεν απέφυγε την ήττα με το οριακό 25-24 από το σύνολο του Μενέλαου Δανήλου, σ΄ένα παιχνίδι στο οποίο ο “κυανέρυθρος” σύλλογος εξέφρασε παράπονα για την αντιμετώπιση που έτυχε από την διαιτησία των Χρηστίδη - Παπαματθαίου.

Αγωνιστικά, πραγματικό ντέρμπι η αναμέτρηση με την ομάδα της Αθήνας να κρατάει μικρό προβάδισμα, 8-7 στα μισά του πρώτου μέρους. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχες φάνηκε να βρίσκουν ρυθμό και ξέφυγαν με 15-11 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης οι παίκτριες της Βούλας Ψωμιάδου και με την Τζούρισιτς να δίνει το σύνθημα για την αντεπίθεση, μείωσαν αρχικά σε 18-17 στο 40’. Λίγα λεπτά αργότερα μάλιστα έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία 21-21 στο 50’ και 23-23 στο 55’. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι δυο ομάδες έπαιζαν δυνατές άμυνες, Νταμπέφσκα και Μανιά όμως καταφεραν να διασπάσουν αυτή της Βέροιας και έδωσαν τη νίκη στη Νέα Ιωνία με 25-24. Πρώτη σκορερ για τις νικήτριες οι Κεπεσίδου Ν. με 7 τέρματα, ενω από τη ΒΕΡΟΙΑ 2017 καταπληκτικό παιχνίδι πραγματοποίησε η Τζούρισιτς σκοράροντας 10 φορές. Συγχαρητήρια για την πολύ καλή τους εμφάνιση μοίρασε η Βούλα Ψωμιάδου στις παίκτριες της και αναμένει ανάλογες εμφανίσεις και στα επόμενα ματς.

Πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 8-7, 10-7, 14-0, 15-11(ημχ), 17-15, 18-17, 21-19, 21-21, 23-23, 25-24

Διαιτητές: Χρηστίδη, Παπαματθαίου

Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 3/5 – 8/8

Ο.Φ.Ν.Ιωνίας (Δανήλος): Κεπεσίδου Μ. 1, Μανιά 3, Φράγκου 5, Πανούση, Αργυροπούλου, Καραμάνου, Καρέλα, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου Ν. 7, Σακιζλη, Βασιλείου 3, Ζένελι, Νταμπέφσκα 4, Χριστοπούλου, Ζηνωνίδου 2

Βέροια 2017 (Ψωμιάδου) :Τσαουσίδου 3, Τζούρισιτς 10, Καραμπατζάκη, Ανθίτση 3, Καραχαρίση 1, Μπάσμα, Τσιτλακίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Βασιλειάδου 5, Μάστακα 2, Δελησάββα