Άξιος αντίπαλος η ΒΕΡΟΙΑ 2017, παρά την ήττα εντός έδρας από τον νταμπλούχο ΠΑΟΚ (22-26)

Άξιος αντίπαλος η ΒΕΡΟΙΑ 2017, παρά την ήττα εντός έδρας  από τον νταμπλούχο ΠΑΟΚ (22-26)

Όπως στο εκτός έδρας ματς με την Ν. Ιωνία (ήττα στο.. τσαφ) έτσι και στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον νταμπλούχο ΠΑΟΚ, η Βέροια 2017 στάθηκε ίσος προς ισος στον αντίπαλο της και έχασε με 26-22, στο παιχνίδι που δόθηκε το Σάββατο στο ΔΓ “Φιλίππειο” και ήταν ενταγμένο στο πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Χάντμπολ στη Α1 Γυναικών.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 3-5 στο 10’, χωρίς ωστόσο να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Ανάλογη συνέχεια και στα επόμενα λεπτά, με τη Βέροια να μειώνει σε 8-10 στο 27’, δυο αδράνειες στην άμυνα της όμως, έστειλαν τον ΠΑΟΚ στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +4 (8-12). Με την έναρξη της επανάληψης η Τζούρισιτς ένιωσε ενοχλήσεις και εμεινε στον πάγκο για τις γηπεδουχες και η Χατζηπαρασίδου με τρία προσωπικά τέρματα έδωσε αέρα 6 γκολ στην ομάδα της, 9-15 στο 33’. Οι Βεροιώτισσες δεν τα παράτησαν και πλησίασαν σε 16-20 στο 47’. Γρήγορα όμως οι φιλοξενούμενες με σερί 0-3, έφτασαν στο 16-23 στο 50’ και ουσιαστικά τελείωσαν την υπόθεση νίκη. Οι παίκτριες της Βούλας Ψωμιάδου κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να κατεβάσουν την διαφορά, το τελικό 22-26 σφράγισε τις προσπαθειες των δυο ομάδων και έδωσε το ζεστό χειροκρότημα του κοινού στα κορίτσια της Βέροιας για την όμορφη προσπάθειά τους. Πρώτη σκορερ για τις νικήτριες η Γκάτζιου με 9 τέρματα, ενω για τη Βέροια 2017 Ανθίτση και Καραχαρίση πέτυχαν από 5.

Πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 4-7, 6-9, 7-10, 8-12 (ημχ.) 11-16, 13-18, 14-20, 16-23, 17-24, 22-26

Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 3-1, Πέναλτι: 0/2-2/5

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Σταυρούλα Ψωμιάδου): Τσαουσίδου 1, Τζούρισιτς 2, Καραμπατζάκη, Ανθίτση 5, Καραχαρίση 5, Μπασμά, Δελησάββα, Τσιτλακίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Βασιλειάδου 4, Μάστακα 3, Κερλίδη 2, Τηλαβερίδου.

ΠΑΟΚ (Δημήτρης Πελεκίδης): Παναγιωτίδου 1, Χατζηπαρασίδου 5, Μούρνου, Ματαρώνα, Καμπόιμ, Νίκολιτς, Φερφόλια 5, Κατσούνη, Ζήση, Κρίτζαλη, Γκάτζιου 9, Σαμολαδά 1, Ζυγούρα 5, Βαφειάδου, Μεντεσίδου.