Εντυπωσιακό πέρασμα για τα κορίτσια του Φίλιππου Βέροιας από το Πανόραμα- Πήραν εύκολη νίκη με 14-26

Συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν τα κορίτσια του Φίλιππου Βέροιας, καθώς επικράτησαν και στο Πανόραμα της Θεσσαλονίκης της ομώνυμης ομάδας με 14-26, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας γυναικών. Έτσι οι παίκτριες του Γιώργου Τσικίνα πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους σε τρεις αναμετρήσεις και έφτασαν τους 4 βαθμούς, έχοντας ηττηθεί στις λεπτομέρειες μόνο από τον πανίσχυρο ΠΑΟΚ. Αγωνιστικά η γηπεδούχος ομάδα αντιστάθηκε μόνο στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν...γκάζι και έφτασαν σε μια εύκολη και δίκαιη νίκη. Με τη συμπλήρωση 10 λεπτών στον αγώνα οι Βεροιώτισσες προηγήθηκαν με 3-5 και έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση. Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία εγκλώβισαν επιθετικά το Πανόραμα και με επιμέρους σερί 1-4 ξέφυγαν με 4-9 στο 15'. Χωρίς να χαλαρώσουν λεπτό ανέβαζαν συνεχώς το δείκτη της διαφοράς που άγγιξε διψήφιο νούμερο, 8-17 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος αποτέλεσε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 9-20 στο 40' και 12-21 στο 50'. Έφτασαν έτσι στο τελικό 14-26 παίρνοντας ακόμη δυο βαθμούς και δείχνουν πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση. Πρώτη σκόρερ για το Φίλιππο η Μπατζαρακούδη με 10 τέρματα, ενώ την ακολούθησε η Ανθίτση με 5. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής ο ΠΑΟΚ μετά από σπουδαία εμφάνιση δεν άφησε περιθώρια στην περσινή πρωταθλήτρια Νέα Ιωνία, την κέρδισε με 26-20 και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Πρώτη νίκη για τον Άρη Θεσσαλονίκης που έκαμψε την αντίσταση του Φιλώτα στη Φλώρινα με 19-23, ενώ η Αναγέννηση Άρτας επικράτησε του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών με 27-21.

Πεντάλεπτα: 1-2, 3-5, 4-9, 5-11, 7-14, 8-17, 9-18, 9-20, 9-20, 12-21, 12-24, 14-26

Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης

Δίλεπτες: 5-4, Πέναλτι: 4/6-4/5

ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Χριστοδουλίδης): Σπανού, Νταντίρα, Χαριτάκη, Αναστασιάδου, Καραβέλη 1, Ιωαννίδου, Αμανατίδου 2, Αργυροπούλου 4, Σεβδίλη 5, Σημαιοφορίδου, Μεντεσίδου, Δημητρακοπούλου, Κυρικλίδου 1, Ανδρονικίδου, Μανάβη 1, Χριστοδουλίδου.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τσικίνας): Νάτσο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 1, Παπαδοπούλου 2, Ανθίτση 5, Καραχαρίση 3, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου, Καλμουκίδου 3, Μπατζαρακούδη 10, Γεωργιάδου 1, Θεοδοσοπούλου Σ., Νούσια, Στεφανίδου 1, Πιτούλια.