Πρώτη ήττα για το Ζαφειράκη Νάουσας στην Πυλαία - Έχασε δύσκολα με 32-30

Πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στην Πυλαία ο Ζαφειράκης Νάουσας, καθώς ηττήθηκε με 32-30, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας των ανδρών. Έτσι οι Ναουσαίοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και επικεντρώνονται πλέον στην επόμενη αναμέτρηση με τον Πρωτέα Άρτας στην έδρα τους. Αγωνιστικά οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 3-6 στο 10'. Στη συνέχεια όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρήκε ρυθμό, ισορρόπησε την κατάσταση και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 11-9 στο 20'. Μάλιστα με το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά της μέχρι εκείνο το σημείο (17-14). Στην επανάληψη οι παίκτες των Γιούπη-Πρωτογέρη αντέδρασαν και μείωσαν σε 18-17 στο 35' και 23-21 στο 45'. Στα επόμενα λεπτά όμως οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα έτρεξαν σερί 3-0 και ξέφυγαν με 26-21 στο 50'. Παρά την προσπάθεια των παικτών του Ζαφειράκη στα τελευταία λεπτά να επιστρέψουν στο ματς, η Πυλαία κράτησε το προβάδισμα της και έφτασε στη δύσκολη νίκη με 32-30.

Πεντάλεπτα:  1-3, 3-6, 8-8, 11-9, 14-13, 17-14, 18-17, 20-18, 23-21, 26-21, 29-25, 32-30

Διαιτητές: Μιχαηλίδης-Μαυρίδης

ΠΥΛΑΙΑ (Γούσιος): Ανανιάδης 5, Αντωνιάδης 1,Τσεσμετζίδης 6, Ανθομελίδης 4, Ζαφείρης 3, Ιλερής 5, Τοκατζόλου, Μιχαηλίδης,  Πετρίδης 6, Παπαγεωργίου, Κουκμίσης 2, Αλεξανδρίδης, Ελέτα, Αλατσατιάνος, Ψωμαθιανός, Γιαννακίδης.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Γιούπης-Πρωτογέρης): Βλάχος 4, Πίτος 2, Θεοδωρόπουλος 4, Διδασκάλου 3, Πετρίδης, Ρότσιος, Τζουβάρας, Κ. Κορωνάς, Αρβανιτίδης 3, Παντελίδης 4, Νικολαΐδης, Δεληχρήστος 3, Τσιγαρίδας 5, Θ. Κορωνάς, Μαυροδουλάκης 2, Νότσκα.