Δραματικό φινάλε με παράπονα για τη διαιτησία από το Ζαφειράκη- Εντός έδρας ισοπαλία 28-28 με τον Πρωτέα Άρτας

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, Ζαφειράκης και Πρωτέας Άρτας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 28-28 στη Νάουσα, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας των ανδρών. Οι γηπεδούχοι έχουν τρομερά παράπονα από το διαιτητικό δίδυμο των Δελόγλου-Μαυρίδη, καθώς στην τελευταία φάση του αγώνα και ενώ οι Ναουσαίοι έβγαιναν στον αιφνιδιασμό, γύρισαν τη φάση πίσω υποδεικνύοντας φάουλ και δίνοντας μόλις 1,5 δευτερόλεπτα στους γηπεδούχους να επιτεθούν. Τους στέρησαν έτσι την ευκαιρία να φτάσουν σε ακόμη μια νίκη και να αναρριχηθούν ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα. Οι παίκτες του Ζαφειράκη ξεκίνησαν μουδιασμένα το παιχνίδι και βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα προβάδισμα 4 τερμάτων, 6-10 στο 19' και έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση. Οι Ναουσαίοι ξύπνησαν στα επόμενα λεπτά, πίεσαν στην άμυνα, κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και να περάσουν μπροστά με 14-13 με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και με τέρμα του Μαυροδουλάκη οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 28-28 στο 59'. Παίζοντας καλή άμυνα οδήγησαν τον Πρωτέα σε λάθος και κλέβοντας τη μπάλα βγήκαν στον αιφνιδιασμό. Οι διαιτητές ωστόσο διέκοψαν το παιχνίδι γυρίζοντας την φάση πίσω, στερώντας έτσι την ευκαιρία από τους Ναουσαίους να φτάσουν στη νίκη και στην κατάκτηση ακόμη δυο βαθμών.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Γιούπης-Πρωτογέρης): Βλάχος 6, Πίτος 3, Θεοδωρόπουλος 4, Διδασκάλου 5, Παντελίδης 2, Δεληχρήστος 3, Τσιγαρίδας 4, Μαυροδουλάκης 1.

Το Πανόραμα της 4ης αγωνιστικής:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Αρίων Πτολεμαϊδας-Κιλκίς 26-29

Ζαφειράκης Νάουσας-Πρωτέας Άρτας 28-28

Αξιούπολη-Μακεδονικός 25-27

Αρχέλαος Κατερίνης-Φαίακας Κέρκυρας (αναβλήθηκε)