Πλεϊ άουτ : Παναιτωλικός – Ξάνθη – Πανιώνιος, μάχη για μια θέση

Με δύο αγώνες που πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή άνοιξε και η αυλαία της τρίτης αγωνιστικής των πλεϊ άουτ.

Στο σπουδαιότερο, από βαθμολογικής πλευράς, στα Πηγάδια της Ξάνθης η γηπεδούχος ομάδα, παρότι σαφώς καλύτερη κυρίως στο πρώτο ημίχρονο αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με τον Παναιτωλικό. Έτσι η διαφορά που χωρίζει τους δύο προχθεσινούς αντιπάλους και που μαζί με τον Πανιώνιο παλεύουν για την παραμονή στην κατηγορία παρέμεινε αναλλοίωτη.

Στο δεύτερο παιχνίδι στο Θόδωρος Κολοκοτρώνης της Τρίπολης ο Αστέρας φιλοξένησε τον Ατρόμητο Περιστερίου με τον οποίο επίσης ήρθε ισόπαλος 1-1.

Στα Πηγάδια της Ξάνθης, η γηπεδούχος ομάδα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο της, όμως βρήκε απέναντί της έναν εκπληκτικό τερματοφύλακα, τον Χέρσους Φερνάντεθ, που έπιανε τα άπιαστα, με αποκορύφωμα το πέναλτι τον Κάστρους που απέκρουσε με εκπληκτική προσπάθεια με αποτέλεσμα να μείνει στο μηδέν.

Στην επανάληψη η ακριτική ομάδα κέρδισε δεύτερο πέναλτι στο 57' σε ανατροπή του Ουϊλιαμ από τον Ντάλτσιο, που χρειάστηκε η χρήση του VAR για να καταλογιστεί και αυτή τη φορά ο Τσουρίκοβιτς που ανέλαβε την εκτέλεση του κατάφερε να νικήσει τον Ισπανό τερματοφύλακα του Παναιτωλικού και να κάνει το 1-0.

Δώδεκα λεπτά αργότερα όμως, στο 69' η Ξάνθη έμεινε με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα ο Κάστρο.

Ο Παναιτωλικός πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο 83' κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με απευθείας χτύπημα φαουλ του Μπαϊροβιτς. Το 1-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο άλλο παιχνίδι των πλεϊ άουτ Αστέρας και Ατρόμητος όπως ήδη αναφέραμε επίσης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1.

Στο σκορ προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι στο 34' με τον προωθημένο Πασαλίδη, για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι, επίσης με έναν αμυντικό, τον Ρισβάνη στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.