Έκαμψε την αντίσταση των Ιωαννίνων ο Φίλιππος - Κέρδισε με 72-65 στη Βέροια

Την 4η νίκη του πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας, καθώς επικράτησε δύσκολα των Ιωαννίνων με 72-65 στο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» στο Μακροχώρι, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' Εθνικής Κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους «ερυθρόλευκους» και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη και την αστοχία τους, προηγήθηκαν με 14-19 στο πρώτο δεκάλεπτο. Σταδιακά οι παίκτες του Γκίμα άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους και γρήγορα έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά με βραχεία κεφαλή (34-33). Στην επανάληψη η εμπειρία των γηπεδούχων τους επέτρεψε να φτάσουν στο +10 (60-50) στο 34' και στο +18 (73-55) στο 37'. Εκεί το ματς ουσιαστικά τελείωσε, με τους Βεροιώτες να φτάνουν εύκολα στο τελικό 72-65 και να προσθέτουν ακόμη δυο βαθμούς στο ενεργητικό τους. Πολύ καλός για ακόμη ένα παιχνίδι επιθετικά ο Σουτζόπουλος, που σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Καντάρκος με 17.

Δεκάλεπτα: 14-19, 34-33, 48-42, 72-65

Διαιτητές: Παπαδόπουλος-Αγραφιώτης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας) : Κοθράς 10, Μόρας, Τσιαγκλάκανος, Παραπούρας 10(3), Σουτζόπουλος 18, Καντάρκος 17, Τόκας Α, Τόκας Π, Βάλλιος 2, Τσεσμετζίδης 2, Μαρκόπουλος 9(3), Καβαργύρης 7.
ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Τσουκανέλης): Γεωργίου 6, Ζαμπέτης 3(1), Μπαρτζώκας 21, Καλφαλίδης, Καννής 2, Παπαγιάννης 3, Τσίγκας, Mάκης 7, Παπανικολάου, Εξαρχόπουλος 12(3), Φίλιος 2, Θώδης 6