Πλήρωσε την απειρία του ο Φίλιππος - Εντός έδρας ήττα με 22-24 από τον ΠΑΟΚ

Συγκλονιστικό παιχνίδι παρακολούθησαν οι φίλαθλοι στο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» στο Μακροχώρι ανάμεσα στο Φίλιππο και τον ΠΑΟΚ, με τους ασπρόμαυρους» να παίρνουν τη νίκη με 22-24, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των ανδρών. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι», παρά την εξαιρετική τους παρουσία στην επανάληψη, δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Το πρώτο ημίχρονο άνηκε εξ' ολοκλήρου στους Θεσσαλονικείς, που προηγήθηκαν με 10-14, με το Φίλιππο να δείχνει σε κακή μέρα κυρίως επιθετικά. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο οι Βεροιώτες έκαναν την αντεπίθεσή τους, κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 21-20 λίγο πριν από το τέλος, τους στοίχισε ωστόσο η απειρία τους, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει και πάλι το προβάδισμα και να επικρατήσει με 22-24. Πλέον ο Τέο Παυλίδης και οι παίκτες του στρέφουν την προσοχή τους στον αγώνα με αντίπαλο τον Αερωπό στην Έδεσσα, την Παρασκευή (17:15 ΕΡΤ2), σε μια δύσκολη έδρα και θα επιδιώξουν να επιστρέψουν στο θετικά αποτελέσματα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός πέρασε δύσκολα με 24-25 από την έδρα του Διομήδη στο Άργος, ενώ η ΧΑΝΘ πήρε μεγάλη νίκη με 23-24 στο Καματερό. Συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία ο Αερωπός Έδεσσας, καθώς επικράτησε εύκολα και στη Δράμα με 25-34, ενώ ο Φοίβος Συκεών με σερί 5-0 στο φινάλε κέρδισε τον ουραγό Πανελλήνιο με 26-23. «Άλωσε» το ΟΑΚΑ ο Δούκας, που επικράτησε στο ντέρμπι με την ΑΕΚ με 24-27.

Το φιλμ του αγώνα

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ, που προηγήθηκε με 1-4 στο 5' και 1-8 στο 12'. Οι γηπεδούχοι κυριολεκτικά βρίσκονταν σε άλλο...γήπεδο, καθώς δεν λειτουργούσε τίποτα σωστά. Μεγάλα προβλήματα στην επίθεση, καθώς δεν υπήρχε κίνηση και σωστή κυκλοφορία της μπάλας, με αποτέλεσμα να προσπαθούν να σκοράρουν με ατομικές ενέργειες και μακρινά σουτ χωρίς επιτυχία. Σταδιακά άρχισαν μέσα από την άμυνα να βελτιώνουν την κατάσταση και μείωσαν σε 4-10 στο 20'. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ ωστόσο συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά με 4 τέρματα (10-14). Στην επανάληψη ο Φίλιππος πίεσε και με μπροστάρη το Στηβ Παπαδόπουλο, που έκλεψε μπάλες και πέτυχε εύκολα γκολ στον αιφνιδιασμό, μείωσε αρχικά σε 16-18 στο 40'. Με πέναλτι ο Γρηγοριάδης έφερε τους Βεροιώτες σε απόσταση αναπνοής, 17-18 στο 44'. Η εξέδρα πήρε φωτιά και η αναμέτρηση ουσιαστικά άρχισε και πάλι απ' την αρχή. Παρότι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν εκ νέου με 17-20 στο 47', οι παίκτες του Παυλίδη δεν πτοήθηκαν και ισοφάρισαν σε 20-20 στο 52' για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Μάλιστα ο Γρηγοριάδης έβαλε μπροστά το Φίλιππο με 21-20, πριν οι Αραπατζής και Παλάσκας δώσουν και πάλι το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, 21-22 στο 55'. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν και πάλι, όμως η δίλεπτη αποβολή του Ζλατάνου στοίχισε στους γηπεδούχους, με τους «ασπρόμαυρους’ να εκμεταλλεύονται το πλεονέκτημά τους και να φτάνουν στη δύσκολη νίκη με 22-24.

Πεντάλεπτα:  1-4, 1-7, 2-8, 4-10, 7-13, 10-14, 12-17, 16-18, 17-19, 20-20, 21-21, 22-24

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας

Δίλεπτες: 3-5, Πέναλτι: 3/4-2/2

Κόκκινη: 30:62 Αρσενασβίλι (επικίνδυνο παιχνίδι)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Παυλίδης): Ευαγγελόπουλος, Ζλατάνος 1, Ψωμιάδης, Ζευγαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Χαραλαμπίδης 1, Σειρεκίδης 2, Τζιμπούλας, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 5, Αρσενασβίλι 1, Γρηγοριάδης 5, Σ. Παπαδόπουλος 5, Κουκουτσίδης, Α. Παπαδόπουλος, Φιλόσογλου.
ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 2, Πατραμάνης, Παλάσκας 5, Γουργούμης, Νικολαϊδης 6, Κοκώνης 1, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Οικονόμου, Καλόμοιρος 2, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς 1, Κυπραίος, Κολοβός, Βεσελίνοβιτς 6, Κοτανίδης.