Ισοπεδωτική η Μελίκη στην Αλεξάνδρεια - Βαριά εντός έδρας ήττα του Ζαφειράκη Νάουσας

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το τοπικό ντέρμπι με την Αλεξάνδρεια η Μελίκη, καθώς τη συνέτριψε με 49-91, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ. Οι παίκτες του Ασλανίδη ήταν εντυπωσιακοί, μπήκαν «σεληνιασμένοι» στο παρκέ και με καταπληκτική άμυνα προηγήθηκαν με 9-31 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια χωρίς να ρίξουν το ρυθμό τους πήγαν στα αποδυτήρια στο +24 (23-47). Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην άνετη επικράτηση με τελικό σκορ 49-91. Έτσι η Μελίκη συνεχίζει αήττητη την ξέφρενη πορεία της και θα πάει με την ψυχολογία στα ύψη το Σάββατο να αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Αριδαία στο ντέρμπι των πρωτοπόρων. Οι παίκτες του Τερζίδη απ' την πλευρά τους, στρέφουν την προσοχή τους στην κρίσιμη αναμέτρηση με το Άσπρο, με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα τους απομακρύνει απ' τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Στη Νάουσα ο Ζαφειράκης δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της Αριδαίας και γνώρισε βαριά ήττα με 56-83. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία από νωρίς και προηγήθηκαν με 25-39 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Πουρλίδα δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν κι έτσι μετά τη Μελίκη γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα. Το ερχόμενο Σάββατο θα ταξιδέψουν στη δυνατή έδρα των Ίκαρων στα Γιαννιτσά, με στόχο να επιστρέψουν στις νίκες.

Αλεξάνδρεια-Μελίκη 49-91

Δεκάλεπτα: 9-31, 23-47, 39-73, 49-91

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ (Τερζίδης): Πουρλιοτόπουλος 10(2), Παπαγερίδης 2, Ρουσόπουλος 2, Γιοβανόπουλος 2, Παντοφλίδης 6, Σιτσάνης 13(2), Τερζίδης, Καρκάρας 4, Πρόιος 4, Καραγιάννης 4, Νουλγκέτση 2.

ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 15(2), Μαυρίδης 30(1), Κυριακού, Σαζακλίδης 4, Παπαδόπουλος, Μαγαλιός, Στάκταρης, Παπαρόσης 4, Σταυρουλάκης 9(3), Μπούθας 3(1), Κοτζαμπάσης 18(3), Ρογγότης 8.