Σαρωτική η ΒΕΡΟΙΑ 2017!

Πιο καλύτερη πρεμιέρα στο πρωτάθλημα δεν θα μπορούσε να υπάρξει για την γυναικεία ομάδα χάντμπολ ΒΕΡΟΙΑ 2017! Οι “κυανέρυθρες” του Τέο Παυλίδη επικράτησαν με το ευρύ 38-17 του Εθνικού Κοζάνης που επέστρεψε στα... γνώριμα λημέρια του, στο εναρκτήριο παιχνίδι του φετινού πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 Γυναικών, που δόθηκε το Σάββατο το απόγευμα (στις 6) στο ΔΓ “Φιλίππειο” της Βέροιας.

Στα του αγώνα, με δεδομένη τη διαφορά δυναμικότητας μεταξυ των δύο ομάδων, οι Βεροιώτισσες υποχρέωσαν τον αντίπαλο τους σε ρόλο κομπάρσου, τον οποίο και έκαναν να υποστεί μια τεπεινωτική ήττα. Εχοντας από το ξεκίνημα της συνάντησης τα κορίτσια της Βεροιώτικης ομάδας το πάνω χέρι στο σκορ βρέθηκαν να προηγούνται στο ημίχρονο με 19-5, προϊδεάζοντας συνάμα για το τι θα επακολουθούσε στην συνέχεια... Στην επανάληψη οι “κυανέρυθρες” πατώντας ακόμα περισσότερο το γκάζι άρχισαν να δίνουν περαιτέρω διαφορά στο σκορ, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με το εμφατικό 38-17. Οι λεπτομέρειες του αγώνα:

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-2, 10-4, 14-4, 16-4, 19-5 (ημχ.) 24-6, 27-8, 28-10, 29-12, 34-16, 38-17

ΒΕΡΟΙΑ 17 (Τέο Παυλίδης): Κερλίδη 3, Εμμανουηλλίδου, Τζούρισιτς 1, Καραμπατζάκη 1, Ανθίτση 3, Καμπόιμ, Ζένελι 5, Κωστοπούλου 2, Ανδρονικίδου 4, Γεωργιάδου 3, Χοτοκουρίδου, Κάμπα 4, Λύτρα, Νούσια 3, Βασιλειάδου 6, Μάστακα 3.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Γιώργος Παπαδόπουλος): Φλώρου, Γκιάτα 4, Μουρατίδου, Στραβού, Καραδήμου 2, Ιωαννίδου, Ανεστάκη, Αναγνωστοπούλου, Μπούκου 1, Πούχια, Καραγιαννίδου 7, Τζήμου, Καραγιάννη 1, Πετράκη, Χατζηευστρατιάδου, Λαθούρα 2.

Διαιτητές: Καζατζίδης-Τομίδης, Δίλεπτα: 1-5, Πέναλτι: 2/3-1/1, Κόκκινη κάρτα: Καραγιαννίδου 53.23 (τρία δίλεπτα)

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΠΑΥΛΟΣ ΧΡ. ΤΟΥΤΟΥΝΤΖΙΔΗΣ