Άξιζε κάτι περισσότερο στην Έδεσσα ο Φίλιππος - Έχασε με 23-22 από τον Αερωπό

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που διεξήχθη την Παρασκευή το απόγευμα, ο Φίλιππος Βέροιας ηττήθηκε στις λεπτομέρειες στην έδρα του Αερωπού στην Έδεσσα με 23-22, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» σ' ένα ακόμη παιχνίδι πλήρωσαν την απειρία τους και τα «νεκρά» τους διαστήματα, στοιχεία που δυστυχώς τους έχουν κοστίσει βαθμούς στη μέχρι τώρα πορεία τους στην Α1. Με βάση ωστόσο την εικόνα του ματς, δικαιούνταν τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας, ο Σεϊρεκίδης ωστόσο στην τελευταία επίθεση ήταν άστοχος -με την υποψία να του έχει γίνει μαρκάρισμα για πέναλτι- και έτσι έφυγαν με άδεια χέρια από την πόλη της Έδεσσας. Ο αγώνας δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο αποτελεσματικοί και συγκεντρωμένοι στο πρώτο μέρος και να προηγούνται με 7-10. Στην επανάληψη οι παίκτες του Αερωπού με την ώθηση του κόσμου τους επέστρεψαν και όντας πιο τυχεροί στα τελευταία κρίσιμα λεπτά έφτασαν στη σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 23-22.

Το Φοίβο Συκεών θα υποδεχτεί το Σάββατο ο Φίλιππος και θέλει να επιστρέψει στις νίκες, για να ανέβει ακόμη ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 7ης αγωνιστικής, εύκολο απόγευμα είχαν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ απέναντι σε Δράμα (34-18) και Φοίβο Συκεών (31-14) αντίστοιχα, ενώ ο Διομήδης επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε στη Θεσσαλονίκη της ΧΑΝΘ με 18-30. Στην Αθήνα τέλος, ο Δούκας δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε το αξιόμαχο Καματερό με 24-21.

Το φιλμ του αγώνα

Με έμφαση στην άμυνα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δυο ομάδες, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι ισόπαλο 3-3 στο 10'. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία των παικτών του Αερωπού πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων, 5-8 στο 21'. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν εγκλωβιστεί στην άμυνα του Φιλίππου και προσπαθούσαν με ατομικές ενέργειες και μακρινά σουτ να φτάσουν στο γκολ χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι οι παίκτες του Παυλίδη διατήρησαν το υπέρ τους σκορ μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 7-10. Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι παίκτες του Αερωπού εκμεταλλεύτηκαν τη δίλεπτη αποβολή του Αποστολίδη και αρχικά ισοφάρισαν σε 11-11 στο 37' και πέρασαν για πρώτη φορά στο ματς μπροστά με 12-11 στο 39'. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 18-16 στο 50' και 22-19 στο 57', δείχνοντας να αγκαλιάζουν τη νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως με τον Παπαδόπουλο δεν εγκατέλειψαν και μείωσαν σε 23-22 στο 59'. Στη συνέχεια έβγαλαν δυο καλές άμυνες, όμως την πρώτη φορά ο Αρσενασβίλι σκόραρε αλλά πάτησε τη γραμμή, με αποτέλεσμα το γκολ σωστά να μη μετρήσει, ενώ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού ο Σεϊρεκίδης αστόχησε, με υποψία ωστόσο να του έχει γίνει πέναλτι. Έτσι οι γηπεδούχοι πήραν μια σπουδαία νίκη και άφησαν πίσω τους τους Βεροιώτες στη βαθμολογία, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν για μια ακόμη φορά με την απογοήτευση πως θα μπορούσαν να είχαν πάρει κάτι καλύτερο.

Πεντάλεπτα:  1-1, 3-3, 4-5, 5-7, 7-9, 7-10, 10-11, 13-12, 13-13, 18-16, 20-19, 23-22

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης

Δίλεπτες: 3-3, Πέναλτι: 3/4-1/2

ΑΕΡΩΠΟΣ ΈΔΕΣΣΑΣ (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας 1, Μαυρόπουλος, Φ. Τζουβάρας 1, Κράλλης 6, Τοϊτος, Ανγκέλοφ 2, Δημάκης 3, Ντράσκιτς 5, Βαφείδης 2, Αρβανιτίδης, Κυριακού 3, Λιόφης, Λαζαρίδης, Τριανταφύλλου, Ρόμπης
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Παυλίδης): Ζευγαρόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης, Ευαγγελόπουλος, Ζλατάνος, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Σειρεκίδης 5, Κωστακίδης, Αποστολίδης 1, Αρσενασβίλι 4, Γρηγοριάδης 3, Σ. Μπαλτατζής 1, Σ. Παπαδόπουλος 6, Κουκουτσίδης, Α. Φιλόσογλου, Α. Παπαδόπουλος