• Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις ο Φίλιππος Βέροιας - Κέρδισε εντός έδρας τον Εύαθλο Πολυκάστρου με 80-66

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε ο Φίλιππος Βέροιας, καθώς επιβλήθηκε στο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας», στο Μακροχώρι, του Εύαθλου Παλυκάστρου με 80-66, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' Εθνικής κατηγορίας. Οι παίκτες του Γκίμα ξεκίνησαν νωθρά την αναμέτρηση, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 6-8 στο 5'. Στα επόμενα λεπτά οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και ο Παραπούρας με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα με 16-15 στο Φίλιππο με τηνλήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 9 πόντους, 24-15 στο 14' και φάνηκε να βρίσκουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Οι παίκτες του Πολύκαστρου ωστόσο δεν πτοήθηκαν και με τους Ημερίδη και Παπαδόπουλο πλησίασαν σε 35-30 στο 18'. Σ' εκείνο το σημείο κι ενώ οι διαιτητές χρέωσαν με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία τον προπονητή του Εύαθλου, έπραξαν (χωρίς λόγο) το ίδιο και για τον κόουτς του Φιλίππου. Έτσι οι Βεροιώτες έχασαν και πάλι το ρυθμό τους, κατάφεραν όμως να κλείσουν το ημίχρονο στο +7 (38-31). Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» πείσμωσαν και έφτασαν για πρώτη φορά στο +10, 43-33 στο 26'. Με εξαιρετική άμυνα και υπομονή στην επίθεση εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (59-39) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση νίκη. Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον προπονητή του Φιλίππου Δημήτρη Γκίμα να δίνει ευκαιρίες στους νεαρούς παίκτες και τους φιλοξενούμενους απλά να περιορίζουν την έκταση της διαφοράς στο τελικό 80-66. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Σουτζόπουλος με 19 (3 τρ.) πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Παπαρούρας με 18 (4 τρ.). Μέτρια η διαιτησία των Λουλουδιάδη και Κουκουλεκίδη με λανθασμένα σφυρίγματα, έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μείνουν στο παιχνίδι περισσότερο απ' όσο το άξιζαν.

Δεκάλεπτα: 16-15, 38-31, 59-39, 80-66
Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Κουκουλεκίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Μόρας 4, Τόκας Π, Τσεσμετζίδης, Τόκας Α., Βάλλιος 9(3), Τσιακλάγκανος 5, Μαρκοπουλος 3(1), Καβαργύρης 3, Κοθράς 12(1), Παραπούρας 18(4), Σουτζόπουλος 19(2), Καντάρκος 7
ΕΥΑΘΛΟΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 7(2), Ημερίδης 22(1), Τασούλης 2, Μπινιάκου 5, Γουβγιανάκης, Τσινόπουλος 7(1), Τσελέκης 3, Σιδηρόπουλος 14, Γουγουλάκης, Κουτούλας 6(2)

Είπε για τον αγώνα ο προπονητής του Φίλιππου Βέροιας Δημήτρης Γκίμας :

«Συγχαρητήρια στην ομάδα του Πολύκαστρου. Έπαιξε πολύ δυνατά και είδαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Πιστεύω ότι η νίκη μας είναι δίκαιη, δώσαμε την ευκαιρία σε όλους τους παίκτες να συμμετέχουν στον αγώνα. Στόχος μας ήταν η νίκη. Είχαμε ένα ξεκίνημα που δεν ήταν όπως το θέλαμε αλλά στη συνέχεια είχαμε κάποια πολύ καλά διαστήματα. Είμαστε την 6η νίκη και σημασία έχει το επόμενο παιχνίδι με τα Τρίκαλα»

Ο παίκτης του Φίλιππου Βέροιας Δημήτρης Σουτζόπουλος ανέφερε :

«Ήταν ακόμη ένα παιχνίδι στο οποίο ξεκινήσαμε νωθρά.  Ίσως να φταίει ότι έχουμε άγχος να ικανοποιήσουμε τον κόσμο του οποίου η παρουσία και σήμερα ήταν εκπληκτική και τους ευχαριστούμε γι αυτό. Θέλουμε να μας στηρίζουν σε κάθε αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση μας ανέβηκε και κυρίως στην άμυνα, ήμασταν πιο επιθετικοί  και βάλαμε εύκολα καλάθια. Τα Τρίκαλα είναι παραδοσιακά έχει δυνατές ομάδες και έχει αναδείξει πολλούς παίκτες. Το παιχνίδι  είναι ''επικίνδυνο'' όπως άλλωστε κάθε παιχνίδι. Θα είμαστε προετοιμασμένοι αλλά το κυριότερο είναι να είμαστε υγιείς»