• Επιστροφή στις νίκες για το Φίλιππο - Κέρδισε χωρίς να ιδρώσει το Φοίβο Συκεών με 24-15 στη Βέροια

Στις νίκες επέστρεψε ο Φίλιππος Βέροιας, καθώς επικράτησε, χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, του Φοίβου Συκεών με 24-15 στο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» στο Μακροχώρι, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των ανδρών. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» μετά τις ήττες από ΠΑΟΚ και Αερωπό Έδεσσας γεύτηκαν και πάλι τη χαρά της νίκης, ανέβηκαν στο βαθμολογικό πίνακα και πήραν ψυχολογία ενόψει του σπουδαίου παιχνιδιού με αντίπαλο τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό στην Αθήνα που ακολουθεί. Στο ματς οι Βεροιώτες ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι και μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά άρχισαν να δημιουργούν σταδιακά διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 14-7. Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε και οι παίκτες του Παυλίδη έφτασαν σε μια εύκολη και δίκαιη νίκη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 8ης αγωνιστικής, η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι των «δικεφάλων», καθώς έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΟΚ με 26-23. Έτσι ο Ολυμπιακός, που πέρασε από την Έδεσσα επικρατώντας με 30-36 του Αερωπού, έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Διομήδης έβαλε τέλος στο σερί του Δούκα και τον υποχρέωσε σε ήττα με 24-22 στο Άργος, ενώ το Καματερό επικράτησε του Πανελληνίου με 19-17 και πήρε δυο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει, για να κρατηθεί στην Α1. Δράμα και ΧΑΝΘ τέλος μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 26-26.

Το φιλμ του αγώνα

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και το Φίλιππο να προηγείται με 4-3 στο 10'. Στο επόμενο διάστημα οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων, έδωσαν γρήγορο τέμπο στο ματς και κατάφεραν με επιμέρους σερί 5-2 να ξεφύγουν με 9-5 στο 20'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο μάλιστα οι αποκρούσεις του Ζλατάνου είχαν ως αποτέλεσμα ο Φίλιππος να ανοίξει κι άλλο την έκταση του σκορ και να προηγηθεί με 14-7 στο ημίχρονο. Το άσχημο για τους Βεροιώτες ήταν πως στην τελευταία φάση πριν την ανάπαυλα ο έμπειρος τερματοφύλακας έκανε ένα αντιαθλητικό μαρκάρισμα πάνω σ' ένα εξτρέμ του Φοίβου, με αποτέλεσμα να δεχτεί την κόκκινη κάρτα. Έτσι με την έναρξη της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν με 4 παίκτες γηπέδου, κατάφεραν με γρήγορα τέρματα να μειώσουν σε 15-11 στο 36' και να επιστρέψουν στο ματς. Οι γηπεδούχοι ωστόσο αντέδρασαν άμεσα, «έκλεισαν» την άμυνά τους και με ηγέτη τον Παπαδόπουλο ανέβασαν και πάλι τη διαφορά, 20-12 στο 47'. Οι παίκτες του Φοίβου δεν είχαν τις δυνάμεις να κάνουν και δεύτερη αντεπίθεση, έτσι οι Βεροιώτες έφτασαν εύκολα στο τελικό 24-15, επιστρέφοντας στις νίκες και παίρνοντας παράλληλα δυο σημαντικούς βαθμούς για τη συνέχεια. Μάλιστα στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο προπονητής του Φιλίππου Τέο Παυλίδης είχε τη δυνατότητα να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους νεαρούς παίκτες της ομάδας, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν σε ικανοποιητικό βαθμό.

Πεντάλεπτα:  2-2, 4-3, 7-5, 9-5, 11-6, 14-7, 15-10, 16-12, 18-12, 22-13, 24-14, 24-15

Διαιτητές: Λινάρδος-Αναστασίου

Δίλεπτες: 2-9, Πέναλτι: 1/1-1/1

Κόκκινη: Ζλατάνος 30:00

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Παυλίδης): Ζλατάνος 1, Ψωμιάδης, Ευαγγελόπουλος, Σεϊρεκίδης 2, Κωστακίδης 1, Γρηγοριάδης 4, Φιλόσογλου, Αποστολίδης, Ρίζος, Τριανταφυλλίδης 1, Αρσενασβίλι 5, Παπαδόπουλος 7, Χαραλαμπίδης, Ζευγαρόπουλος, Μπαλτατζής 3, Τζίμπουλας.
ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Πελεκίδης): Πίτσιος 1, Μέτσης 1, Καβουσανάκης 4, Μπαλαμός, Κεχαγιάς, Παπαδόπουλος Π., Χατζής, Δεληζάνος 1, Μπόσκος, Κύρτσιος, Μαρκατάτος, Μανωλούδης 3, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 3, Χατζηβακαλέλης 2.

Είπε για τον αγώνα ο προπονητής του Φίλιππου Βέροιας Τέο Παυλίδης :

«Χωρίς να πιάσουμε υψηλά στάνταρ απόδοσης, πήραμε μια άνετη νίκη. Πολλές φορές διάφοροι παράγοντες, όπως οι διαιτητές, σου χαλάνε το ρυθμό και προσπαθείς να χτίσεις ξανά από την αρχή αυτό που έφτιαξες νωρίτερα. Είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια. Την άλλη εβδομάδα έχουμε ένα δύσκολο ματς με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και όλοι θα έχουμε την ευκαιρία να απολαύσουμε το παιχνίδι»