Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ : Υποταγή και πάλι για την ΒΕΡΟΙΑ 2017, που γνώρισε βαρειά ήττα εντός έδρας από τον ΠΑΟΚ με 17-35

Λίγες ημέρες μετά την μεταξύ τους αναμέτρηση στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας, ΒΕΡΟΙΑ 2017 και ΠΑΟΚ βρέθηκαν αντίπαλοι εκ νέου, αυτή τη φορά στο ΔΓ “Φιλίππειο” της Βέροιας, για την τρίτη αγωνιστική των πλεϊ οφ του πρωταθλήματος Χαντμπολ της Α1 Γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 35-17 της Βεροιώτικης ομάδας και με τον τρόπο αυτόν εξασφάλισε την πρόκριση του στον τελικό της διοργάνωσης.

Το φιλμ του αγώνα

Αγωνιστικά, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μόνο στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Από εκει και μετά ο ΠΑΟΚ περιόρισε την Βέροια 2017, πήρε το πάνω χέρι και ξέφυγε με πέντε γκολ διαφορά που διατηρήθηκε εως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Βέροια 2017 δεν κατάφερε να ανακάμψει, ενω είχε και τον τραυματισμό της Βραζιλιάνας γκολκίπερ της ομαδας της Μπρούνα ντε Ολιβεϊρα Καμποϊμ στο πόδι στο 38’.

Η Βέροια 2017 δεν κατάφερε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα ενω από την άλλη οι παίκτριες του ΠΑΟΚ διατήρησαν την καλή τους εικόνα, με καλή άμυνα και αποδοτική επίθεση και διεύρυνση το προβάδισμα τους φθάνοντας σε μια μεγάλη σε έκταση σκορ νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-4, 6-7, 7-12, 9-14, 11-17 (ημχ) 11-19, 13-23, 13-27, 14-29, 16-33, 17-35 (τλκ)

Διαιτητές : Μπέτμαν-Τσιάνας

ΒΕΡΟΙΑ (Παυλίδης): Κερλίδη, Εμμανουηλίδου, Τζούρισιτς 3, Καραμπατζάκη, Καμπόιμ, Ζενέλι, , Κωστοπούλου 5, Ανδρονικίδου 1, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Κάμπα 3, Λύτρα, Νούσια , Βασιλειάδου 2 , Νταβίντοβιτς 3 .

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 8 , Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου , Κουκμίση 2, Μπελέτσκα 2, Στογιάνοβιτς, Σεβδίλη 9, Κατσούνη, Νίκολιτς 3 , Καραχαρίση, Γιοβανόβσκα 2, Καγιούμοβα, Γκάτζιου 9