• Α.Π.Σ Φίλιππος Βέροιας Volleyball : Επεισοδιακό το ματς με Παναθηναϊκό στη Βέροια

Όπως με τον πρωταθλητή Ολυμπιακό, έτσι και με τον πρωταθλητή του 2020, Παναθηναϊκό, ο Φίλιππος Βέροιας έδειξε την Κυριακή το ανταγωνιστικό του πρόσωπο και τα τεράστια ψυχικά αποθέματα που διαθέτει, ως ομάδα, μόλις για ένα σετ στην αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής της Volley League στο ΔΑΚ Δ. Βικέλας της Βέροιας, όπου οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-0 (25-15, 25-17, 27-25). Ωστόσο, την καλή εμφάνιση και το πάθος των αθλητών της ομάδας μας, που ιδιαίτερα στο γ’ σετ, κοίταξαν τον πανίσχυρο αντίπαλό "στα μάτια", φτάνοντας μάλιστα μια ανάσα από την κατάκτηση του σετ, επισκίασαν τα σοβαρά επεισόδια που προκάλεσαν πριν οι οπαδοί των φιλοξενούμενων πριν από την έναρξη του αγώνα και είχαν ως αποτέλεσμα τον τραυματισμό του γενικού αρχηγού της ομάδας μας, Δημήτρη Αναστασίου. Συγκεκριμένα πριν ξεκινήσει το παιχνίδι από «ντου» των οπαδών των φιλοξενούμενων, ο Δημήτρης Αναστασίου τραυματίστηκε από χτύπημα που δέχθηκε στα πλευρά, ενώ βρίσκονταν στην είσοδο και έκοβε τα εισιτήρια του αγώνα. Στην συνέχεια το μέλος της οικογένειας του Φιλίππου, διακομίστηκε στο νοσοκομείο της Βέροιας, όπου ευτυχώς τα αποτελέσματα των εξετάσεων που υποβλήθηκε, δεν έδειξαν κάτι σοβαρό και άπαντες στο τμήμα του εύχονται "περαστικά". Παράλληλα στην αναμπουμπούλα που δημιουργήθηκε, ο γενικός αρχηγός της ομάδας μας, έχασε τα χρήματα που είχε συγκεντρώσει από τα εισιτήρια που είχαν κοπεί μέχρι εκείνη την ώρα, ενώ φεύγοντας οι φίλοι του Παναθηναϊκού, πήραν από το καλάθι του ΔΑΚ «Δ. Βικέλας» και πέντε μπάλες, ως… σουβενίρ. Αξίζει να σημειωθεί δε πως ο κόσμος των "ερυθρόλευκων της Βέροιας" που περίμενε πως και πως να χειροκροτήσει την ομάδα του και να απολαύσει θέαμα υψηλού επιπέδου κόντρα σε μία σπουδαία ομάδα, όπως ο Παναθηναϊκός, δεν κατάφεραν ποτέ να προσεγγίσουν το κλειστό στο Μακροχώρι, καθώς τα μπλόκα που είχαν στήσει, με το ξέσπασμα των πρώτων επεισοδίων, οι αστυνομικές δυνάμεις στις γραμμές του τρένου, τους εμπόδισαν να φτάσουν στο γήπεδο.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Φιλίππου Σωκράτης Τζιουμάκας είπε: "Δε μας επηρέασε η διακοπή αλλά όταν ζεσταίνονται οι αθλητές καλό είναι να ξεκινάμε και να παίζουμε. Όλοι οι αθλητές ευχαριστιούνται να παίζουν σε γεμάτο γήπεδο και ο κόσμος έδωσε ρυθμό. Ο Κυρίδης είχε να παίξει σχεδόν έξι μήνες βόλεϊ, θα μας βοηθήσει πολύ σε αυτόν τον τομέα". Ο λίμπερο της ομάδας, Μιχελάκης Γιώργος δήλωσε: "Μας πίεσε πολύ από το σερβίς ο Παναθηναϊκός. Μετά το 1ο σετ σταθήκαμε καλύτερα απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Το 3ο σετ το παλέψαμε. Θα μπορούσαμε να το κατακτήσουμε. Σταθήκαμε καλύτερα όσο περνούσε ο αγώνας. Κοιτάμε τώρα τον αγώνα με το Μίλωνα στο Λιγκ Καπ. Εκεί θα είναι διαφορετικός αγώνας και με τον Παναθηναϊκό και με τον αγώνα που δώσαμε με το Μίλωνα στο πρωτάθλημα. Αν παίξουμε όπως σήμερα στο 3ο σετ θα μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα¨.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Πορτοκαλίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Χάνος, Πλιάχα, Γραμματεία: Συρομάχου.

Διακύμανση:1ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 15-252ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 17-253ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-27

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 1 άσσο, 28 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (15-25, 17-25, 25-27) σε 77'

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Προύσαλης, Ρουμελιωτάκης 5 (5/16 επ., 50% υπ. - 17% άριστες), Κυρίδης 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 10 (6/18 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σονάρι 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 35% άριστες) / Μπουράκης (λ, 33% υπ. - 25% άριστες), Μιχελάκης (λ), Στεφανίδης, Αδάμ, Γιάγκος, Βαρβεσιώτης 2 (2/2 επ.), Σιούτης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 13 (10/20 επ., 3 άσσοι, 89% υπ. - 44% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπάσης 5 (3/3 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 8 (7/10 επ., 1 άσσος, 32% υπ. - 11% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 15 (14/22 επ., 1 άσσος) / Γκαράς (λ, 100% υπ. - 33% άριστες), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. - 55% άριστες).