Αυλαία με ήττα για το Φίλιππο Βέροιας το 2017 - Έχασε με 27-25 στη ΧΑΝΘ

Δεν μπόρεσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της ΧΑΝΘ ο Φίλιππος Βέροιας, καθώς ηττήθηκε με 27-25 στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των ανδρών. Ολοκλήρωσε έτσι τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος στην 8η θέση με 8 βαθμούς, μετρώντας 4 νίκες και 7 ήττες. Οι Βεροιώτες πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 13-11 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 20-14 στο 42', ο Φίλιππος όμως επέστρεψε και μείωσε σε 25-24 στο 47'. Οι παίκτες της ΧΑΝΘ όμως φάνηκαν πιο συγκεντρωμένοι στα τελευταία λεπτά, πέτυχαν κρίσιμα τέρματα και πήραν τη νίκη με 27-25. Έφτασαν έτσι τους 10 βαθμούς και έχουν δυο περισσότερους από τους «ερυθρόλευκους». Οι παίκτες του Παυλίδη πλέον καλούνται να ανασυνταχθούν, να πάρουν τις απαραίτητες ανάσες στην περίοδο της διακοπής λόγω των εορτών και να παρουσιαστούν πανέτοιμοι στην επανέναρξη του πρωταθλήματος στις 20 Ιανουαρίου με αντίπαλο το Καματερό στη Βέροια.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 11ης αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός κατέκτησε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή Χειμώνα, καθώς πέρασε από την έδρα του Δούκα με 19-28, ενώ ο ΠΑΟΚ δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στη νεοφώτιστη Δράμα και την κέρδισε με 32-19. Ο Αερωπός Έδεσσας τέλος, ολοκλήρωσε με νίκη έναν εξαιρετικό πρώτο γύρο, νικώντας με 25-34 τον ουραγό Πανελλήνιο στην Αθήνα και μπορεί να κάνει όνειρα ακόμη και για τη συμμετοχή του στα πλέι οφ.

Το φιλμ του αγώνα

Με πρωταγωνιστές τους τερματοφύλακες των δυο ομάδων, Ιωαννίδη και Ζλατάνο, ξεκίνησε η αναμέτρηση, οι οποίοι πρόσφεραν καταπληκτικές επεμβάσεις. Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα να είναι ισόπαλοι 4-4 στο 10' και 7-7 στο 15'. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 9-10 στο 25', στα τελευταία πέντε λεπτά όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 4-1 και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 13-11. Στην επανάληψη οι παίκτες της ΧΑΝΘ κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του παιχνιδιού και με κύριο εκφραστή στις επιθέσεις τους τον Τσαμουρίδη από θέση πίβοτ, πήραν προβάδισμα με 17-14 στο 40'. Μάλιστα εγκλωβίζοντας τους Βεροιώτες στην επίθεση έφτασαν στο 20-14 στο 42', θέτοντας τις βάσεις για τη νίκη. Οι φωνές του Παυλίδη αφύπνισαν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αρχικά μείωσαν με 21-19 με τον Κωστακίδη στο 47' και έφτασαν σε απόσταση βολής με γκολ του Γρηγοριάδη, 25-24 στο 57'. Οι λάθος επιλογές τους ωστόσο στα τελευταία κρίσιμα λεπτά έδωσαν την ευκαιρία στους παίκτες της ΧΑΝΘ να πετύχουν δυο κρίσιμα τέρματα και να φτάσουν στη νίκη με τελικό σκορ 27-25, προσπερνώντας παράλληλα τους αντιπάλους τους στη βαθμολογία.

Πεντάλεπτα:  2-2, 4-4, 7-7, 8-9, 9-10, 13-11, 15-12, 17-14, 20-17, 24-20, 25-22, 27-25

Διαιτητές: Μπέτμαν-Τόλιος

Δίλεπτες: 5-3, Πέναλτι: 3/4-3/5

ΧΑΝΘ (Τσολάκος): Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης 4, Ν. Παπαδόπουλος, Ρεμπελάκος 2, Δέσπος 6, Ιωαννίδης. Παπαδόπουλος Α 2, Κουρουμλίδης 1, Στίγγας 1, Τσαμήτρος, Τσαμουρίδης 6, Παπαβασίλης, Τσαγκαράκης, Μηλόπουλος, Μπαϊρλής 5, Τσόγιας.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Παυλίδης): Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης Δ., Τζιμπούλας, Μπαλτατζής 2, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης 4, Σεϊρεκίδης 5, Τριανταφυλλίδης Α. Φιλόσογλου, Κωστακίδης 3, Αποστολίδης 2, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης, Αρσενασβίλι 5, Γρηγοριάδης 4.