Λύγισαν στην Άρτα τα κορίτσια του Φιλίππου - Γνώρισαν την ήττα με 29-25 από την Αναγέννηση

Την πρώτη τους εκτός έδρας ήττα γνώρισαν τα κορίτσια του Φίλιππου Βέροιας στην Άρτα, καθώς ηττήθηκαν με 29-25 από την τοπική Αναγέννηση, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες», που είχαν να αγωνιστούν σχεδόν ένα μήνα -τελευταίος τους αγώνας ήταν στις 18/11 στη Φλώρινα- δεν φάνηκαν καθόλου επηρεασμένες από την αποχή τους και πάλεψαν το παιχνίδι μέχρι το φινάλε. Σταμάτησε έτσι και το πετυχημένο σερί τους των εκτός έδρας αναμετρήσεων τους, καθώς μετρούσαν τρεις συνεχόμενες νίκες. Πλέον ο Γιώργος Τσικίνας και οι παίκτριες του θα επιστρέψουν στο παρκέ στις 20 Ιανουαρίου, για να αντιμετωπίσουν το Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών στη Βέροια. Στο αγωνιστικό μέρος του παιχνιδιού, μετά το αρχικό 3-1 στο 5' της Αναγέννησης οι Βεροιώτισες πήραν τον έλεγχο, αρχικά ισοφάρισαν σε 4-4 στο 10' και έπειτα ξέφυγαν με 7-10 στο 20'. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχες έκλεισαν την άμυνά τους, οδήγησαν τις «ερυθρόλευκες» σε κακές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να τρέξουν επιμέρους σκορ 8-3 και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενες με 15-13. Στην επανάληψη οι παίκτριες του Τσικίνα ξεκίνησαν καλύτερα και ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα, 18-19 στο 40'. Η αναγέννηση αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 24-22 στο 50'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα κορίτσια του Φιλίππου φάνηκε να μην έχουν άλλες δυνάμεις, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να φτάσουν στη δύσκολη νίκη με τελικό σκορ 29-25.

Πεντάλεπτα: 3-1, 4-4, 7-8, 7-10, 12-11, 15-13, 16-17, 18-19, 22-20, 24-22, 27-23, 29-25

Διαιτητές: Γρηγοριάδης-Τομίδης

Δίλεπτες: 4-3, Πέναλτι: 2/2-2/5

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Δήμου): Μπαλάφα 3, Σκουτέλα 5, Καλοϊδή 4, Σμαρδέλη 2, Βέμη 4, Σκάρα 7, Μέγα, Δήμου, Κολτούκη, Βράτσεβα 4, Παπανδρέου, Κουρέλη, Μάμαλη, Καλανσίκοβα, Κανερά.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τσικίνας): Νάκο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 3, Παπαδοπούλου 4, Ανθίτση 3, Καραχαρίση 3, Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου, Καλμουκίδου 4, Μπατζαρακούδη 7, Γεωργιάδου, Νούσια, Στεφανίδου 1, Πιτούλια.