Ξεπέρασε και το εμπόδιο της Αξιούπολης ο Ζαφειράκης - Εύκολη νίκη με 36-21 στη Νάουσα

Νέα νίκη σημείωσε ο Ζαφειράκης, αυτή τη φορά επί της Αξιούπολης με 36-21 στη Νάουσα, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας των ανδρών. Έτσι οι Ναουσαίοι θα αποχαιρετήσουν με χαμόγελα το 2017, καθώς βρίσκονται στην 3η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 13 βαθμούς και βρίσκονται πολύ κοντά στον αρχικό τους στόχο, που δεν είναι άλλος από τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ. Αγωνιστικά οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του ματς και μετά τα πρώτα 10 λεπτά, όπου και προηγήθηκαν με 7-5, άρχισαν σταδιακά να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς. Ξέφυγαν με 12-7 στο 20', ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 8 τέρματα (17-9), δείχνοντας πως θα έχουν εύκολο απόγευμα. Στην επανάληψη έφτασαν γρήγορα σε διψήφια διαφορά, 22-12 στο 40' και χωρίς να συναντήσουν την παραμικρή αντίσταση από τους φιλοξενούμενους, πήραν τη νίκη με το επιβλητικό 36-21, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες τους για την συμμετοχή τους στα πλέι οφ. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος με 5 τέρματα.

Πεντάλεπτα: 4-3, 7-5, 10-6, 12-7, 15-8, 17-9, 20-9, 22-12, 25-15, 29-15, 32-18, 36-21

Διαιτητές: Μιχαηλίδης-Στεφανίδης

Δίλεπτες: 3-1, Πέναλτι: 1/1-1/1

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Πρωτογέρης-Γιούπης): Βλάχος 4, Πίτος 4, Θεοδωρόπουλος 5, Διδασκάλου 2, Τζουβάρας, Κορωνάς Κ. 1, Αρβανιτίδης 2, Μαυροδουλάκης 2, Παντελίδης 3, Δεληχρήστος Θ. 4, Τσιγαρίδας 4, Καραμπέλκος 2, Κορωνάς Θ., Δεληχρηστος Α., Καραμπέλκος Αλ.

ΑΞΙΟΥΠΟΛΗ (Γιουλβανίδης): Τσακαλίδης, Καραπεϊδης 5, Κιούκας, Παπαρήγας 1, Μενεψάκος, Στεφανίδης, Καλαϊτζίδης, Μόγας, Μάρτσης 5, Αριστείδου, Ζηλίδης, Καλπακίδης 3, Γιάνιτς, Μουτούδης 5, Μαυρόπουλος 2.