• Στο Φάιναλ Φορ του Κυπέλλου τα κορίτσια του Φίλιππου Βέροιας - Πήραν άνετη πρόκριση με 30-20 απέναντι στο Πανόραμα

Την επιστροφή σε φάιναλ φορ του Κυπέλλου μετά από 18 χρόνια πανηγυρίζουν τα κορίτσια του Φιλίππου, καθώς μετά από επιβλητική εμφάνιση ξεπέρασαν το εμπόδιο του Πανοράματος με 30-20 στη Βέροια. Τελευταία φορά που οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν και πάλι στα ημιτελικά της συγκεκριμένης διοργάνωσης ήταν το μακρινό 2000 στη Νεάπολη. Τα κορίτσια του Γιώργου Τσικίνα σ' ένα ακόμη παιχνίδι εμφανίστηκαν απολύτως συγκεντρωμένα στο στόχο τους, είχαν τον έλεγχο καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις φιλοξενούμενες. Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα φάνηκε να έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη, καθώς προηγήθηκαν με 4-1 στο 5' και 7-3 στο 10'. Με άμυνα για σεμινάριο και πολλές λύσεις στην επίθεση διεύρυναν το προβάδισμά τους και έφτασαν τη διαφορά στα 11 τέρματα, 16-5 στο 25'. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο χωρίς να αλλάξει κάτι, με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 17-6 και να φαντάζουν ως το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους το Πανόραμα προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε μειώνοντας αρχικά σε 18-10 στο 35'. Μάλιστα ο τραυματισμός της Ανθίτση στο 34' επηρέασε στα επόμενα λεπτά τα κορίτσια του Φιλίππου και έδωσε το δικαίωμα στις φιλοξενούμενες με σερί 0-4 να πλησιάσουν σε 18-14 στο 40'. Μέχρι εκεί όμως. Οι φωνές του Τσικίνα αφύπνισαν τις «ερυθρόλευκες», που στα επόμενα λεπτά πήραν και πάλι τον έλεγχο στα χέρια τους. «Κλείνοντας» την άμυνά τους και σκοράροντας γρήγορα τέρματα στην επίθεση, ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα, 25-16 στο 52', τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση. Στα τελευταία λεπτά δεν βρήκαν αντίσταση και έφτασαν άνετα στο τελικό 30-20, παίρνοντας τη νίκη-πρόκριση για το φάιναλ φορ της διοργάνωσης, όπου θα συναντήσουν την κάτοχο του θεσμού Νέα Ιωνία.

Πεντάλεπτα: 4-1, 7-3, 9-4, 13-5, 16-5, 17-6, 18-10, 18-14, 21-14, 23-16, 27-17, 30-20

Διαιτητές: Τόλιος-Τσιάνας

Δίλεπτες: 5-4,  Πέναλτι: 4/5 - 2/2

Κόκκινη: 48:53 Αργυροπούλου

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τσικίνας): Νάκο, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 4, Ντόβα, Παπαδοπούλου 4, Ανθίτση 2, Καραχαρίση 4, Β. Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου 1, Καλμουκίδου 1, Μαπτζαρακούδη 14, Γεωργιάδου, Σ. Θεοδοσοπούλου, Σαμαρά, Νοχουσίδου, Πιτούλια.
ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Χριστοδουλίδης): Σπανού, Χαριτάκη, Αναστασιάδου, Καραβέλη 5, Ιωαννίδου 1, Αμανατίδου 4, Αργυροπούλου 3, Σεβδιάν 1, Μεντεσίδου 1, Δημητρακοπούλου, Κυρικλίδου 2, Μανάβη1, Χριστοδουλίδου, Λιόντα, Παπαδοπούλου 1, Κουλούρη 1.

- Δηλώσεις του προπονητή του Φίλιππου Βέροιας Γιώργου Τσικίνα :

«Είχαμε μια πολύ μεγάλη επιθυμία να κερδίσουμε το παιχνίδι. Ξεχωρίζαμε σαν φαβορί, με βάση το παιχνίδι πρωταθλήματος ωστόσο έπρεπε να είμαστε συγκεντρωμένοι, πειθαρχημένοι και σοβαροί. Τα καταφέραμε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, κάποια λεπτά στο δεύτερο μέρος χαλαρώσαμε αλλά βρήκαμε γρήγορα και πάλι το ρυθμό μας και καταφέραμε να πάρουμε την πρόκριση που θέλαμε πολύ».