«Χαρακίρι» για τον ΑΟΚ Βέροιας - «Πικρή» εντός έδρας ήττα με 62-63 από το Πολύκαστρο

Ιδανικός αυτόχειρας ο ΑΟΚ Βέροιας χάρισε τη νίκη στον Εύαθλο Πολυκάστρου με 62-63 στο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» στο Μακροχώρι, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' Εθνικής κατηγορίας των ανδρών. Η αναμέτρηση ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρή διαφορά 6 πόντων, 17-23 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 41-44. Το δεύτερο μέρος ήταν κακό, με τους παίκτες του Ηλιάδη να επιστρέφουν και να παίρνουν προβάδισμα με 52-49 στο 33'. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά και ο Μαυρίδης με καλάθι και φάουλ έγραψε το 62-60 για τους «λύκους». Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, αν και αστόχησαν στη συνέχεια, πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και ο Τσινόπουλος κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων. Αλάνθαστος από τη γραμμή των βολών έκανε το 62-63 και η ομάδα του βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη. Με μόλις 1,7'' να απομένουν, οι παίκτες του ΑΟΚ δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι και γνώρισαν μια σκληρή ήττα, που διέκοψε το νικηφόρο σερί τους.

Δεκάλεπτα: 17-23, 41-44, 49-49, 62-63
Διαιτητές: Γραικός-Αγραφιώτης

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Ηλιάδης): Σισμάνης 16(3), Βλάχος 9(1), Μαυρίδης 23(1), Χατζηλαμπρινός 2, Γιαννουζάκος 12(1).
ΕΥΑΘΛΟΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος Σ. 3 (1), Ημερίδης 18, Τσινόπουλος 14(1), Τσελέκης 4, Σιδηρόπουλος 16(4), Κούτουλας 8(2), Τασούδης.