Εύκολο απόγευμα για ΓΑΣ «Μελίκη» και Ζαφειράκη Ν. - Με ήρωα το Σιτσάνη ο ΓΑΣ «Αλεξάνδρεια» ξέρανε την ΑΓΕ Πιερίας

Χωρίς να συναντήσει την παραμικρή αντίσταση, ο πρωτοπόρος ΓΑΣ «Μελίκη» διέλυσε στην έδρα του τον Αετό Κιλκίς με 84-35, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ. Οι παίκτες του Ασλανίδη απέκτησαν από πολύ νωρίς διψήφια διαφορά, που συνεχώς αυξανόταν, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τους γηπεδούχους στο +28 (45-17). Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι με το ΓΑΣ «Μελίκη» να συνεχίζει το αήττητο σερί του, κάνοντας ακόμη ένα βήμα για την επιστροφή του στη Γ' Εθνική.

Στη Νάουσα ο Ζαφειράκης διπλασίασε τις νίκες του μέσα στο 2018, καθώς επικράτησε εύκολα του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών με 68-52. Οι Ναουσαίοι ήταν καλύτεροι στην αναμέτρηση και με το Σκουλαριώτη να επιστρέφει στη δράση μετά την άδικη τιμωρία του, προηγήθηκαν με 32-22 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος διατήρησαν την καλή τους απόδοση, δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου απ' τους αντιπάλους τους και έφτασαν σε μια δίκαιη νίκη, που τους κράτησε εντός της προνομιούχου τετράδας.

Σε ματς θρίλερ στην Αλεξάνδρεια, ο τοπικός ΓΑΣ πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής απέναντι στην ΑΓΕ Πιερίας με 58-56. Η αναμέτρηση πραγματικά έσπασε καρδιές, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν συνεχώς στο σκορ. Με λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν για το φινάλε και τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει 56-56, ο Κουρκούτας των φιλοξενούμενων είχε την ευκαιρία με δυο ελεύθερες βολές να δώσει το προβάδισμα στην ΑΓΕ, ήταν όμως άστοχος. Στην τελευταία επίθεση του ματς ο Παντοφλίδης αστόχησε σε ελεύθερο σουτ, ο Σιτσάνης όμως πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με ανάποδο λέι απ χάρισε τη πολύτιμη νίκη στο ΓΑΣ «Αλεξάνδρεια»'.