Υψηλής σημασίας νίκη του Ζαφειράκη επί του Αερωπού Έδεσσας!

Μεγάλο ντέρμπι  αποδείχτηκε το νικηφόρο παιχνίδι χάντμπολ του Ζαφειράκη, το οποίο παρακολούθησαν με κομμένη την ανάσα εκατοντάδες Ναουσαίοι που κατέκλισαν το κλειστό γυμναστήριο της πόλης μας.

Παρά το πρώτο ημίχρονο όπου ο Ζαφειράκης παρουσίασε μέτρι πρόσωπο, ήρθε ένα ανατρεπτικό δεύτερο ημίχρονο που του έδωσε και την ποθητή νίκη. Οι αθλητές της πόλης μας, κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος του διαφορά στα γκολ (10-15 ημίχρονο) και παρά την μαχητικότητα του αντίπαλου Αερωπού Έδεσσας πήραν τη νίκη “στο νήμα”, με ένα γκολ διαφορά και τελικό σκορ 23-22.

Από την ομάδα μας ξεχώρισαν οι Ναουσαίοι Νίκος Τσαγκεράς, Γιώργος Θεοδωρόπουλος και Μπουμπουλέντρας Θάνος.

Ήταν μια νίκη που είχε ανάγκη η ομάδα μας, καθώς έκανε ένα ακόμη βήμα κοντά στον μεγάλο στόχο της παραμονής στην μεγάλη κατηγορία της Handball Premier! Οι παίκτες και το επιτελείο της ομάδας δίκαια πανηγύρισαν στο τέλος του αγώνα, μαζί με όλους του Ναουσαίους, καθώς με αυτούς τους δύο βαθμούς η “εξίσωση” της παραμονής γίνεται σημαντικά πιο απλή.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 2-5, 4-7, 6-10, 8-13, 10-15 (ημίχ.), 14-17, 17-18, 18-18, 19-19, 21-20, 23-22 (τελικό).

Ζαφειράκης (Δεληγιάννης): Αθανασίου, Μπόλας 1, Κανιζάι, Τσαγκεράς 1, Θεοδωρόπουλος 6, Μπουμπουλέντρας 1, Ρότζιος 1, Μισαηλίδης 4, Μπιλιούρης, Αποστολίδης 2, Γαλίτης, Μίλοβιτς 2, Βαφείδης 2, Τσάτσας 3, Δασκαλόπουλος, Λόλας.

Αερωπός (Τούτσης): Κωστακίδης 5, Τσέλιος, Μαυροδουλάκης 1, Μήγγας, Αθανασιάδης, Βέρεμτσουκ, Κουκουτσίδης 4, Κράλλης 4, Μπούλκιν 7, Γεωργαλής, Παπαγιάννης 1, Γιαννούσης, Τοτίδης, Μυλωνάς.

Διαιτητές: Κινατζίδης - Φωτακίδης. Δίλεπτα: 3-4. Πέναλτι: 4/7 - 0/1