Νίκη στα Διαβατά για το Φίλιππο με 76-82 επί του Ιωνικού Νίκαιας

Με νίκη ξεκίνησε το Β' γύρο του πρωταθλήματος (14η αγωνιστική) η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας, που αντιμετώπισε εκτός έδρας τον Ιωνικό Ιωνίας. Το «συγκρότημα» του Δημήτρη Γκίμα προγήθηκε στο 6' με 12-16 και στο 10' μεγάλωσε τη διαφορά στο +8 (19-27).

Στο 13' η διαφορά ανέβηκε στο +12 (19-31), αλλά οι γηπεδούχοι πίεσαν και με σερι 8-2 μείωσαν σε 27-33 στο 17'. Το δεκάλεπτο τελέιωσε με σκορ 30-37. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση και στο 22' μείωσαν ακόμη περισότερο (34-39). Ο Φίλιππος κατάφερε και πάλι να ανεβάσει τη διαφορά στο +10 (41-51 στο 27) και στο +15 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου (49-64).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος, παρά την πίεση των γηπεδούχων, διατήρησε τη διαφορά και έφτασε στη νίκη με τελικό σκορ 76-82. Πρώτος σκόρερ για το Φίλιππο ο Βάλλιος με 22 πόντους, με 7 στα 7 τρίποντα.

Διαιτητές : Δημάδης και Εκιζόγλου

Δεκάλεπτα : 19-27, 30-37, 49-64, 76-82

Ιωνικός (Πετρόπουλος): Μητακίδης, Γεωργιάδης 11(2), Μαδέμλης 11, Χαρίστος 13, Γιαννουλής 3(1), Σιδηροηλίας 16, Παουλεάνου, Αναστασιάδης 14(1), Αντωνιάδης, Βαρύτης 8(1).

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Μόρας 4, A. Τόκας, Π. Τόκας, Τσεσμετζίδης, Π. Βάλλιος 22(7/7), Τσιακλαγκάνος 8(2), Μαρκόπουλος, Καβαργύρης, Κόθρας 15(2), Παραπούρας 12(2), Σουτζόπουλος 15(1), Κάνταρκος 6.

Γκίμας : «Δίκαιη νίκη, κοιτάμε το παιχνίδι με το Ζέφυρο»

Μετά το νικηφόρο αγώνα με τον Ιωνικό Ιωνίας, ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Δημήτρης Γκίμας δήλωσε : «Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα των Διαβατών, την οποία και ευχαριστούμε για τη φιλοξενία. Επίσης πολλα συγχαρητήρια αξίζουν στους διαιτητές κυρίους Δημάδη και Εκίζογλου, που ένα τόσο δυνατό παιχνιδι το διαχειρίστηκαν άριστα.
Ειναι σημαντικό οτι σε μεγάλο μέρος του παιχνιδιού ακολουθήσαμε το πλάνο μας και πήραμε μια δίκαιη νίκη.  Απο Τρίτη ξεχνάμε το παιχνιδι αυτο κι επικεντρωνόμαστε ψυχή και σώμα στο πολυ δύσκολο παιχνιδι με το Ζεφυρο».