Περίπατος στα Γιαννιτσά για τη Μελίκη - Ασταμάτητη η Αλεξάνδρεια - Λύγισε στο φινάλε ο Ζαφειράκης Ν.

Ακόμη μια εύκολη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η πρωτοπόρος και αήττητη Μελίκη, καθώς συνέτριψε με 46-94 το Μέγα Αλέξανδρο στα Γιαννιτσά, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ. Οι φιλοξενούμενοι από νωρίς έδειξαν τις διαθέσεις τους και προηγήθηκαν με 7-26 στο 10' και 18-49 στο ημίχρονο. Η επανάληψη έγινε απλά για να συμπληρωθεί το φύλλο του αγώνα, με τους παίκτες του Ασλανίδη να φτάνουν σε μια ακόμη ευρεία νίκη με τελικό σκορ 46-94.

Στο Αιγίνιο η Αλεξάνδρεια πήρε σπουδαία νίκη με 51-60 απέναντι στον τοπικό Αιγινιακό και ανέβηκε στην τέταρτη θέση. Οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετική άμυνα στην πρώτη περίοδο κράτησαν τον Αιγινιακό σε μονοψήφιο νούμερο και προηγήθηκαν με 9-17. Στη συνέχεια διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμά τους και χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα έφτασαν σε μια ακόμη νίκη, μπαίνοντας σε τροχιά πλέι οφ.

Στην Κατερίνη ο Ζαφειράκης έχασε μοναδική ευκαιρία να φύγει με το ροζ φύλλο του αγώνα, έμεινε όμως από δυνάμεις στα τελευταία λεπτά και ηττήθηκε με 76-69 από την Πιερία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 20-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Ναουσαίους να ανεβάζουν την απόδοσή τους στη συνέχεια και να περνούν μπροστά με 30-32 στο ημίχρονο. Ισορροπημένο το τρίτο δεκάλεπτο με το Ζαφειράκη να έχει μικρό προβάδισμα τριών πόντων (51-54). Η τελευταία περίοδος ήταν όλα τα λεφτά, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 68-61 στο 38' και τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν σε 72-69, 56'' πριν από τη λήξη. Αλάνθαστοι οι γηπεδούχοι από τη γραμμή των βολών με 4/4 στα τελευταία δευτερόλεπτα πήραν τη σημαντική νίκη με 76-69.