Τζάμπα ήττα για το Ζαφειράκη Ν. - Έχασε με 26-24 στην Κέρκυρα

Δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στην Κέρκυρα ο Ζαφειράκης, καθώς ηττήθηκε με 26-24 από το Φαίακα, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας των ανδρών. Έτσι οι Ναουσαίοι έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και να αποκτήσουν σημαντικό προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους στη διαδικασία των πλέι οφ. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους και προηγήθηκαν με 3-5 στο 10' και 6-9 στο 20'. Ελέγχοντας πλήρως την κατάσταση και το ρυθμό της αναμέτρησης, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά τριών τερμάτων (11-14). Στην επανάληψη οι παίκτες του Φαίακα πίεσαν, αρχικά μείωσαν 14-15 στο 35' και στη συνέχεια ισοφάρισαν 21-21 στο 45'. Ο αγώνας ήταν πραγματικά στην κόψη του ξυραφιού, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει 23-23 στο 55', όλα έδειχναν πως θα οδηγηθούμε σε φινάλε θρίλερ. Οι γηπεδούχοι ωστόσο εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη των παικτών του Ζαφειράκη, που φάνηκε να μην έχουν καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά. Ξέφυγαν με 25-23 στο 58' και έφτασαν στη δύσκολη νίκη με 26-24, παίρνοντας δυο πολύτιμους βαθμούς και μαζί το πλεονέκτημα από τους Ναουσαίους στην περίπτωση της ισοβαθμίας.

Πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 5-7, 6-9, 7-10, 11-14, 14-15, 17-19, 21-21, 22-23, 23-23, 26-24

Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Βήτας

Δίλεπτες: 3-5, Πέναλτι: 3/4-2/3

ΚΕΡΚΥΡΑ: Κατσαρός 1, Τζόνας, Κόντης 2, Δέλλης 1, Τόμσον, Παγωνίδης 1, Γκόγκας 9, Πάλλας, Κουλούρης, Δάσκαλος 3, Βάγιας 1, Ριγανάς 8, Κορακιανίτης, Κατσακιώρης, Νάστος, Ασμάνογλου.
ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Γιούπης-Πρωτογέρης): Μπακαλιός, Παντελίδης 4, Βλάχος 3, Πίτος, Θεοδωρόπουλος 11, Διδασκάλου 1, Ρότζιος, Τζουβάρας, Κορωνάς Κ., Αρβανιτίδης 2, Μαυροδουλάκης, Τσιγαρίδας 3, Καραμπέλκος, Δεληχρήστος, Κορωνάς Θ.