Ούτε στη Νάουσα σταμάτησε ο ΓΑΣ «Αλεξάνδρεια» - Δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο ο ΓΑΣ «Μελίκη»

Έχει ξεχάσει τη σημαίνει ήττα ο τρομερός ΓΑΣ «Αλεξάνδρεια», καθώς πέρασε και από την έδρα του Ζαφειράκη στη Νάουσα με 76-82, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ. Αυτή ήταν η 9η συνεχόμενη νίκη για τους παίκτες του Γκένογλου, που τους έδωσε παράλληλα το δικαίωμα να μείνουν μόνοι τους στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και να κάνουν ακόμη ένα σημαντικό βήμα προς την εξασφάλιση ενός εισιτηρίου για τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (43-39) στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, 49-49 στο 23' και η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε φινάλε θρίλερ. Οι παίκτες του ΓΑΣ «Αλεξάνδρεια» αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και έφτασαν στη νίκη με τελικό σκορ 76-82.

Ο πρωτοπόρος ΓΑΣ «Μελίκη» αντιμετώπισε δυσκολίες από τη μαχητική Πιερία για ένα ημίχρονο, σοβαρεύτηκε όμως στην επανάληψη και έφτασε στην άνετη επικράτηση με 93-75. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα δέκα λεπτά και προηγήθηκαν με 25-27. Οι παίκτες του Ασλανίδη, αν και δεν είχαν ρυθμό, κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 45-39. Στο δεύτερος μέρος μάλιστα βρήκαν τα πατήματά τους και άνοιξαν γρήγορα την ψαλίδα της διαφοράς, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 93-75.