Ντεφορμέ ο Φίλιππος - Γνώρισε νέα ήττα με 22-28 από το Διομήδη στη Βέροια

• Ντεφορμέ ο Φίλιππος - Γνώρισε νέα ήττα με 22-28 από το Διομήδη στη Βέροια

Σε αγωνιστική κρίση φαίνεται πως βρίσκεται ο Φίλιππος, καθώς γνώρισε ακόμη μια ήττα, αυτή τη φορά στην έδρα του από το Διομήδη Άργους με 22-28, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς το Σεϊρεκίδη, που δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του στο πόδι, παρουσιάστηκαν αγνώριστοι, χωρίς φαντασία στο παιχνίδι τους και με πολλά προβλήματα στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και σταδιακά «έχτισαν» μια σημαντική διαφορά στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια μπροστά με 8-13. Στην επανάληψη και παρά το ξέσπασμα του Φιλίππου, όπου προσπάθησε να επιστρέψει, βρήκαν τις λύσεις και πήραν μια σημαντική νίκη, που τους κρατάει ζωντανούς στο κυνήγι της τετράδας. Επιστροφή για τον πρώην παίκτη του Φιλίππου Κώστα Δεληγιάννη στη Βέροια, από το πόστο του προπονητή του Διομήδη αυτή τη φορά, ενώ και ο Αντώνης Δάσκαλος βρέθηκε απέναντι στην παλιά του ομάδα, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 14ης αγωνιστικής, ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός νίκησε εύκολα στη Θεσσαλονίκη το Φοίβο με 17-26, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε εύκολο απόγευμα, καθώς επιβλήθηκε της ΧΑΝΘ με 36-25. Ξέσπασε στον Αερωπό η ΑΕΚ, που επικράτησε με 29-17, με τους Εδεσσαϊους να μένουν στην πρόκριση του φάιναλ φορ του Κυπέλλου. Ο Δούκας συνέτριψε τον ουραγό Πανελλήνιο με 16-31 στην Κυψέλη, ενώ το Καματερό γεύτηκε τη χαρά της νίκης μετά από 2,5 μήνες μιας και επικράτησε της Δράμας με 33-25, κάνοντας σημαντικό βήμα παραμονής στην Α1.

Το φιλμ του αγώνα

Δυσκολεύτηκαν να βρουν το ρυθμό τους στα πρώτα λεπτά οι δυο ομάδες κάνοντας πολλές βιαστικές και άστοχες επιθέσεις, με το Φίλιππο να προηγείται με 2-0 στο 5' και 3-2 στο 10'. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι κόλλησαν στην επίθεση και χωρίς κίνηση και φαντασία εγκλωβίστηκαν στην πολύ καλή άμυνα των φιλοξενούμενων. Έτσι οι παίκτες του Δεληγιάννη χτυπώντας κυρίως από τη θέση πίβοτ μετά από έξοχες συνεργασίες έτρεξαν ένα σημαντικό σερί 0-6 και ξέφυγαν με 3-8 στο 18'. Οι Βεροιώτες συνέχισαν να είναι κακοί σε όλους τους τομείς, με αποτέλεσμα ο Διομήδης να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με σημαντική διαφορά 5 τερμάτων (8-13). Η επανάληψη ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε και το πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και απέναντι σ' έναν τραγικό Φίλιππο ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς στα 9 τέρματα, 9-18 στο 38'. Σ' εκείνο το σημείο οι φωνές του Παυλίδη και η είσοδος του Κότσιφα, που πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις, αφύπνισαν τους γηπεδούχους, οι οποίοι με ηγέτη τον Κωστακίδη μείωσαν σε 13-18 στο 43' και προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς. Παρότι όμως είχαν τις ευκαιρίες να μειώσουν ακόμη περισσότερο, ήταν βιαστικοί, με αποτέλεσμα να σπαταλούν την κατοχή της μπάλας με μακρινές μπαλιές, που έκλεβαν εύκολα οι φιλοξενούμενοι. Έτσι οι παίκτες του Διομήδη δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν το προβάδισμά τους και να φτάσουν δίκαια στο τελικό 22-28, παίρνοντας παράλληλα δυο σημαντικούς βαθμούς.

Πεντάλεπτα:  2-0, 3-2, 3-6, 5-8, 6-10, 8-13, 9-16, 11-18, 13-19, 15-20, 19-24, 22-28

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης

Δίλεπτες: 6-4, Πέναλτι: 2/3-3/3

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Παυλίδης): Κοτσιφάς, Ζλατάνος, Καλλιαρίδης, Κουκουτσίδης, Κωστακίδης 9, Γρηγοριάδης 4, Φιλόσογλου, Αποστολίδης, Παπαδόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Αρσενασβίλι 1, Ριζος, Χαραλαμπίδης 4, Ζευγαρόπουλος 4, Σιαματάς, Τζιμπουλάς.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 1, Σβεν 5, Κρεμαστιώτης 1, Αργυρού 2, Σμυρνιώτης, Χειβιδόπουλος 1, Ρουσόπουλος 3, Τσάτσας 1, Χαντέλης, Νικηφόρου 3, Άρσιτς, Γιόσμου 7, Δάσκαλος 4.