Πέρασε και από τη Νάουσα ο ΓΑΣ «Μελίκη» - «Στρογγυλοκάθισε» στην τρίτη θέση ο ΓΑΣ «Αλεξάνδρεια»

Εύκολο απόγευμα για τον πρωτοπόρο ΓΑΣ «Μελίκη» στη Νάουσα, καθώς επιβλήθηκε του Ζαφειράκη με 64-85, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α' κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ. Έτσι οι παίκτες του Ασλανίδη συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους, ενώ οι Ναουσαίοι, μετά την Αλεξάνδρεια, έχασαν και το δεύτερο συνεχόμενο τοπικό ντέρμπι στην έδρα τους. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς ότι θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 9-24 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η διαφορά άνοιξε ακόμη περισσότερο στη συνέχεια, με το ΓΑΣ «Μελίκη» να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +18 (29-47). Η εικόνα της επανάληψης ήταν παρόμοια, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ακολουθήσουν το γρήγορο ρυθμό και τους φιλοξενούμενους να φτάνουν εύκολα στο τελικό 64-85.

Στην Αλεξάνδρεια ο τοπικός ΓΑΣ συνέχισε την ξέφρενη πορεία του επικρατώντας με 72-57 του Εδεσσαϊκού, πετυχαίνοντας παράλληλα τη δέκατη συνεχόμενη νίκη του. Η ομάδα της Έδεσσας μπήκε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε να προηγηθεί με 25-32 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι παίκτες του Γκένογλου βελτίωσαν την άμυνά τους και προσπέρασαν με 48-45 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο μάλιστα ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι και έφτασαν δίκαια στο τελικό 72-57, αποτέλεσμα που τους διατήρησε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.