«Όρθιος» για ένα ημίχρονο ο Φίλιππος στη Μίκρα - Έχασε με 31-21 από τον ΠΑΟΚ

• «Όρθιος» για ένα ημίχρονο ο Φίλιππος στη Μίκρα - Έχασε με 31-21 από τον ΠΑΟΚ

Για ένα ημίχρονο πάλεψε στη Θεσσαλονίκη ο Φίλιππος Βέροιας, στην επανάληψη ωστόσο ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος και πήρε τη νίκη με 31-21, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των ανδρών. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι», μετά από δυο συνεχόμενες νίκες απέναντι σε Πανελλήνιο και Δράμα, δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στο νικηφόρο σερί τους και στρέφουν την προσοχή τους στο δύσκολο παιχνίδι με τον Αερωπό Έδεσσας στην έδρα τους, που ακολουθεί το ερχόμενο Σάββατο. Οι Βεροιώτες ήταν αξιόμαχοι στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει προς το φινάλε του να εξασφαλίζει μια διαφορά τεσσάρων τερμάτων (16-12). Στην επανάληψη οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν την απόδοσή τους, έδειξαν πως διαθέτουν περισσότερη ενέργεια και με πιο πολλές λύσεις στην επίθεση έφτασαν δίκαια στο τελικό 31-21, αποτέλεσμα που τους διατήρησε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 17ης αγωνιστικής, ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός, παρά τις απουσίες των Αλβανού, Τζηρά και Καραμπουρνιώτη, νίκησε εύκολα με 24-19 το Διομήδη στην Αθήνα και διεύρυνε το αήττητο σερί του. Στην Έδεσσα ο Αερωπός υπέταξε εύκολα τη Δράμα με 36-24, ενώ ο Φοίβος Συκεών πήρε βαθμολογική ανάσα, καθώς πέρασε από την έδρα του ουραγού Πανελληνίου με 24-29. Διπλό παραμονής πέτυχε το Καματερό στη Θεσσαλονίκη επί της ΧΑΝΘ, της οποίας επιβλήθηκε με 21-24 μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Εύκολα πέρασμα τέλος για τη φορμαρισμένη ΑΕΚ από την έδρα του Δούκα με 21-28.

Το φιλμ του αγώνα

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο, όπου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-1, οι γηπεδούχοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφεραν να ξεφύγουν με 6-3 στο 11'. Οι παίκτες του Παυλίδη δεν πανικοβλήθηκαν και με υπομονή στην επίθεση και συγκέντρωση στην άμυνα δεν άφησαν τους «ασπρόμαυρους» να ανεβάσουν κι άλλο το δείκτη της διαφοράς. Αρχικά ισοφάρισαν σε 7-7 στο 14' και με τέρμα του Αρσενασβίλι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στην αναμέτρηση, 7-8 στο 16'. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έδειξαν να αφυπνίζονται σ' εκείνο το σημείο, πίεσαν στην άμυνα, οδήγησαν τους «ερυθρόλευκους» σε κακές επιλογές στην επίθεση και με επιμέρους σερί 7-2, ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα, 14-10 στο 24'. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κράτησαν τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια με σταθερό προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (16-12). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να μη δώσουν δικαίωμα στους Βεροιώτες να ελπίζουν πως θα μπορέσουν να πάρουν βαθμό ή βαθμούς από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Έφτασαν γρήγορα στο 21-15 στο 40' και στο 24-16 στο 45' με το Βεσελίνοβιτς, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Στα τελευταία λεπτά συντήρησαν χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες το μεγάλο προβάδισμά τους, έφτασε μάλιστα και σε διψήφια διαφορά, 27-17 στο 50' και πήραν μια εύκολη και δίκαιη νίκη με τελικό σκορ 31-21.

Πεντάλεπτα:  2-1, 4-3, 7-7, 11-10, 14-11, 16-12, 18-13, 21-15, 24-16, 27-17, 27-18, 31-21

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης

Δίλεπτες: 5-3, Πέναλτι: 6/8-3/3

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Παλάσκας 10, Πέγιοβιτς, Ζάγκας, Πόουλσεν, Νικολαΐδης, Κολοβός 2, Κοτανίδης, Βεσελίνοβοτς 2, Καλόμοιρος, Κυπραίος 1, Μαστορογιάννης, Αποστόλου 1, Πετρίδης 3, Κοκώνης 4, Τσίλης 8, Αραμπατζής.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Παυλίδης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 3, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής 1, Τζίμπουλας 2, Χαραλαμπίδης 6, Σεϊρεκίδης 2, Φιλοσόγλου, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 1, Κουκουτσίδης 1, Καλλιαρίδης, Σιαματάς 1, Αρσενασβίλι 2, Γρηγοριάδης.