Ασταμάτητος είναι το 2017 ο Δημοσθένης Ταραμονλής

Ασταμάτητος είναι το 2017 ο  Δημοσθένης Ταραμονλής

Ασταμάτητος είναι το 2017 ο  Δημοσθένης Ταραμονλής, ο οποίος αγωνίσθηκε στο 4ο Πανελλαδικό Ε1, που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη το περασμένο πενταήμερο και σήκωσε άλλη μια κούπα ! Ερχόμενος από 2 συνεχόμενες εβδομάδες σε διεθνή τουρνουά με καταπληκτικές νίκες με την πιο σημαντική αυτή επί του Πέτρου Τσιτσιπά (No 482 ITF U18) , κατάφερε παρά την κούραση να στεφθεί πρωταθλητής στη συμπρωτεύουσα. Ο δρόμος για τον τελικό δεν ήταν εύκολος καθώς το επίπεδο του τένις στην Ελλάδα έχει ανεβεί σημαντικά και αυτό έχει αντίκτυπο στην ηλικία των juniors.

O δρόμος για τον τελικό :

1ο γύρο :                   ΚΟΥΡΤΙΔΗ ΙΣΑΑΚ              ( ΑΟΑ ΠΡΩΤΑΘΛ ΚΑΒΑΛΑΣ)          6-0 6-0

2ο γύρο :                   ΣΤΑΜΟΥΛΟ  ΦΩΤΙΟ                   (ΑΟΑ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ)                 6-2 6-0

Προημιτελικός            ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΝΤΑΝΙΕΛ  (ΟΑ ΑΝΑΦΛΥΣΤΟΣ ΣΑΡΩΝΙΔΑΣ)   6-4 6-4

Ημιτελικός :               ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟ    ΔΗΜΗΤΡΗ        (ΟΑ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ)         6-4 6-0

Ο Τελικός

Σε έναν τελικό πραγματική διαφήμιση για το άθλημα, με αντίπαλο την έκπληξη του τουρνουά Ράπτη Κωνσταντίνο από τη Ραφήνα ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με πολλές ανατροπές του σκορ και πολύ καλό θέαμα. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το πρώτο σετ το κατέκτησε ο Ταραμονλής με  σκορ 7-6 (8), ενώ το δεύτερο ο Ράπτης με 6-4. Στην ισοπαλία των σετ και οι 2 αθλητές πήραν ιατρικό time-out, καθώς η κόπωση ήταν εμφανής και στους 2. Ο Ράπτης μπήκε πιο δυνατός στο 3ο σετ και πήρε προβάδισμα 3-0 . Ο Ταραμονλής όμως έπειτα από μια επιθετική ανατροπή γύρισε το ματς και κατέκτησε το σετ με σκορ 6-3. Οι περίπου 150 θεατές που παρακολούθησαν τον τελικό, επιβράβευαν τις προσπάθειες των 2 αθλητών.