«Κλείδωσε» την 7η θέση ο Φίλιππος - Νίκησε δύσκολα με 25-23 τον Αερωπό στη Βέροια

Νικητής μετά από ένα όμορφο παιχνίδι βγήκε ο Φίλιππος, καθώς επικράτησε με 25-23 του Αερωπού Έδεσσας στο Φιλίππειο Κλειστό Γυμναστήριο, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των ανδρών. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, με τους φιλοξενούμενους να είναι καλύτεροι στο πρώτο μέρος και τους «ερυθρόλευκους» να ανακάμπτουν στην επανάληψη και κρατώντας την ψυχραιμία τους στο φινάλε να φτάνουν στη δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη με 25-23. Με τη νίκη τους αυτή οι Βεροιώτες εξασφάλισαν ουσιαστικά την 7η θέση, μιας και έχουν 16 βαθμούς, ενώ η ΧΑΝΘ βρίσκεται στους 13, δύσκολα ωστόσο θα προλάβουν τα πλέι οφ, καθώς ο Αερωπός κρατάει γερά την απόσταση των 3 βαθμών, έχοντας 19 και ΧΑΝΘ και Πανελλήνιο στην έδρα του τις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές. Πλέον ο Τέο Παυλίδης και οι παίκτες του θα πάρουν τις απαραίτητες ανάσες και θα επιστρέψουν στο παρκέ στις 17 Μαρτίου, για να αντιμετωπίσουν το Φοίβο στις Συκιές.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 18ης αγωνιστικής, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ με το μυαλό στο φάιναλ φορ του Κυπέλλου το ερχόμενο Σαββατοκύριακο και τη σπουδαία μεταξύ τους αναμέτρηση στον πρώτο ημιτελικό, νίκησαν τη Δράμα με 27-30 και το Φοίβο Συκεών με 18-31 αντίστοιχα. Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ απέναντι στον ουραγό Πανελλήνιο, τον οποίο κέρδισε εύκολα με 29-19, ενώ «περίπατο» έκανε στο Καματερό ο Δούκας, όπου και επιβλήθηκε με το εμφατικό 14-30. Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη αντίσταση ο Διομήδης νίκησε τη ΧΑΝΘ με 31-19 στο Άργος.

Το φιλμ του αγώνα

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ και προηγήθηκαν με 4-0 στο 6'. Μετά τον αρχικό τους αιφνιδιασμό οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και μείωσαν γρήγορα σε 5-4 στο 12'. Μάλιστα εκμεταλλεύτηκαν την κακή επιθετική λειτουργία του Φιλίππου στα επόμενα λεπτά και πήραν προβάδισμα με 6-10 στο 22'. Οι παίκτες του Παυλίδη στο συγκεκριμένο διάστημα απειλούσαν χωρίς επιτυχία μόνο με μακρινά σουτ και μοιραία βρέθηκαν να κυνηγούν τους αντιπάλους τους στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την εικόνα τους και κατάφεραν να πλησιάσουν σε απόσταση δυο τερμάτων, 12-14 στο 30'. Την ίδια στιγμή η ομάδα της Έδεσσας έχανε τον τερματοφύλακα της Τριανταφύλλου, ο οποίος τραυματίστηκε στο αριστερό του γόνατο, πέφτοντας άτσαλα στο παρκέ, μετά από μια ακόμη σπουδαία επέμβαση που πραγματοποίησε. Η εξέλιξη αυτή φάνηκε να επηρεάζει στα πρώτα λεπτά της επανάληψης τους παίκτες του Αερωπού. Ο Φίλιππος ισοφάρισε γρήγορα σε 14-14 στο 32' και κρατώντας για δέκα λεπτά τους φιλοξενούμενους χωρίς γκολ ξέφυγε με 19-15 στο 42'. Οι παίκτες του Πηλαλίδη δεν τα παράτησαν και σιγά σιγά μείωσαν τη διαφορά. Με το σκορ στο 24-22 ο Ντράσκιτς πέτυχε δυο συνεχόμενα τέρματα, ισοφάρισε σε 24-24 στο 58' και έβαλε φωτιά στην αναμέτρηση. Οι Βεροιώτες ωστόσο δεν λύγισαν και με τον Κωστακίδη ανέκτησαν την πρωτοπορία με 25-24. Ο Σιαματάς στη συνέχεια μπλόκαρε το σουτ των φιλοξενούμενων και ο Αρσενασβίλι έγραψε το τελικό 25-23 για το Φίλιππο.

Πεντάλεπτα:  3-0, 5-3, 6-5, 6-9, 8-12, 12-14, 14-14, 18-15, 20-17, 21-18, 23-21, 25-23

Διαιτητές: Χαρίτσος-Νάσκος

Δίλεπτες: 2-4, Πέναλτι: 5/5-1/1

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Παυλίδης): Κοτσιφάς, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής 1, Παπαδόπουλος, Τζίμπουλας, Χαραλαμπίδης 3, Σεϊρεκίδης 4, Φιλοσόγλου, Κωστακίδης 8, Αποστολίδης 1, Κουκουτσίδης,, Σιαματάς 2, Αρσενασβίλι 2, Γρηγοριάδης 2.
ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Μαυρόπουλος, Ρόμπης Α., Κράλλης 2, Ανγκέλοφ 3, Δημάκης 7, Ντράσκιτς 5, Βαφείδης 3, Μησιρλίδης, Λιάνδης, Κυριακού 3, Λιόφης, Αρβανιτίδης, Τριανταφύλλου, Ρόμπης Δ.