Σε εξαιρετική κατάσταση ο Ζαφειράκης Ν. - Κέρδισε εύκολα με 38-28 και τον Αρίων Πτολεμαϊδας

Ακόμη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Ζαφειράκης, καθώς επιβλήθηκε χωρίς να δυσκολευτεί του Αρίωνα Πτολεμαϊδας με 38-28 στη Νάουσα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας των ανδρών. Με τη νίκη αυτή οι Ναουσαίοι εξασφάλισαν ουσιαστικά την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και στα παιχνίδια που απομένουν, έχουν την ευκαιρία να προετοιμαστούν όσο το δυνατόν καλύτερα για τη δύσκολη διαδικασία των πλέι οφ που θα ακολουθήσει. Αγωνιστικά οι δυο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 5-4 στο 15' και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 9-9 στο 20'. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι Ναουσαίοι έκλεισαν την άμυνά τους και δίνοντας γρήγορο ρυθμό στην επίθεση, κατάφεραν να τρέξουν ένα εντυπωσιακό σερί 9-2. Πήγαν έτσι στα αποδυτήρια με σημαντική διαφορά 7 τερμάτων (18-11). Στην επανάληψη και παρά την πίεση των φιλοξενούμενων κρατούσαν σταθερά μια διαφορά 5-6 γκολ, 24-19 στο 40' και 29-24 στο 50'. Λίγο πριν το τέλος μάλιστα οι παίκτες του Αρίων φάνηκε να μένουν από δυνάμεις, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους γηπεδούχους να ανεβάσουν κι άλλο το δείκτη του σκορ και να φτάσουν άνετα στο τελικό 38-28.

Πεντάλεπτα: 1-0, 2-2, 5-4, 9-9, 13-9, 18-11, 21-16, 24-19, 25-20, 29-24, 34-26, 38-28

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας

Δίλεπτες: 6-6, Πέναλτι: 7/7-0/1

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Γιούπης-Πρωτογέρης): Βλάχος 1, Πίτος, Θεοδωρόπουλος 17, Διδασκάλου 6, Ρότζιος 2, Αρβανιτίδης 1, Παντελίδης, Τζουβάρας, Κορωνας Κ.,  Μαυροδουλάκης, Καραμπέλκος Α. 1, Κορωνας Θ, Μπουμπουλέντρας, Καραμπέλκος Αλ,  Τσιγαρίδας 10, Τσαγκεράς.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Πασιαλής): Τατσίδης, Πασσαλίδης, Παναγιωτίδης 5, Αβραμίδης 2, Κόλλιας 1, Ασιανός, Νικολαΐδης 1, Ασίμοβιτς 4, Τσαναξίδης 6, Γιόγκος 1, Μουλάκης 6, Παπαχρήστου 1,  Ακριτίδης 1.