• Εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά ο ΓΑΣ «Μελίκη»- Ήττες για ΓΑΣ «Αλεξάνδρεια» και Ζαφειράκη Νάουσας

Τέσσερις στροφές πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Α' Κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ και ο ΓΑΣ «Μελίκη» εξασφάλισε και τυπικά την πρώτη θέση, μετά τη νέα νίκη του στην έδρα των Ίκαρων στα Γιαννιτσά με 74-99, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος μόνο για ένα ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να αντιστέκονται σθεναρά και τη Μελίκη να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα μόλις 6 πόντων (44-50). Στην επανάληψη οι παίκτες του Ασλανίδη σοβαρεύτηκαν, έδειξαν τη διαφορά ποιότητας των δυο αντιπάλων και ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους, έφτασαν εύκολα στο τελικό 74-99.

Στην Αριδαία ο ΓΑΣ «Αλεξάνδρεια» δεν τα κατάφερε απέναντι στην τοπική ομάδα και γνώρισε την ήττα με 79-64. Οι φιλοξενούμενοι, έχοντας τις σημαντικές απουσίες των Καρκάρα (διάστρεμμα) και Παντοφλίδη (θλάση), έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια στο -14 (46-32). Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο τελικό 79-64 και να εξασφαλίζουν ουσιαστικά τη δεύτερη θέση. Ανακοίνωση διαμαρτυρίας για τη διαιτησία των Ντόγκα και Μητώνα εξέδωσε μετά το τέλος του παιχνιδιού η διοίκηση της Αλεξάνδρειας.

Στην Κατερίνη, τέλος, συνεχίστηκε η κατηφόρα του Ζαφειράκη Νάουσας ο οποίος γνώρισε νέα ήττα, από το Βατανιακό αυτή τη φορά με 83-68.  Οι γηπεδούχοι, που βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα, προηγήθηκαν με 51-34 στο ημίχρονο και χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, έφτασαν σε μια δίκαιη και εύκολη νίκη στην επανάληψη. Οι Ναουσαίοι από τη μεριά τους ήταν απογοητευτικοί για μια ακόμη φορά και ήδη σχεδιάζουν τα πλάνα τους για την επόμενη σεζόν.

*Οι εικόνες είναι από τον αγώνα ΦΟ Αριδαίας-ΓΑΣ «Αλεξάνδρεια»