Πέρασε από τις Συκιές ο Φίλιππος, νικώντας εύκολα με 21-28 το Φοίβο

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε ο Φίλιππος Βέροιας στη Θεσσαλονίκη, καθώς επικράτησε στις Συκιές του τοπικού Φοίβου με 21-28, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο μέρος, όπου και είχαν το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (11-12), στην επανάληψη ωστόσο πάτησαν γκάζι, εξασφάλισαν γρήγορα μια διαφορά 5-6 τερμάτων και έφτασαν δίκαια στη νίκη. Πλέον πλησίασαν στον ένα βαθμό τον Αερωπό Έδεσσας, έχουν 18 έναντι 19 των Εδεσσαίων, θα πρέπει ωστόσο στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές να ψάξουν νίκες απέναντι σε Ολυμπιακό (εντός), ΑΕΚ (εκτός) και ΧΑΝΘ (εντός), αν θέλουν να «κλέψουν» την 6η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 19ης αγωνιστικής ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι των δικεφάλων, μιας και επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 26-21, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την 2η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Ο Δούκας επικράτησε εντός έδρας του Διομήδη με 28-21 και πήρε το προβάδισμα για την κατάληψη της 4ης θέσης, ενώ εύκολο έργο είχε το Καματερό στην έδρα του ουραγού Πανελληνίου, όπου και κέρδισε με 18-28. Βαθμό «χρυσάφι»  πήρε η Δράμα στη Θεσσαλονίκη απέναντι στη ΧΑΝΘ (28-28) και για να διεκδικήσει πλέον την παραμονή της στην Α1 στα πλέι άουτ χρειάζεται απλά να κερδίσει τον αδιάφορο Πανελλήνιο στην Κυψέλη την 21η αγωνιστική. Δεν έδειξε έλεος απέναντι στον ελλιπή Αερωπό Έδεσσας ο κυπελλούχος Ολυμπιακός και τον συνέτριψε με 39-21.

Το φιλμ του αγώνα

Αιφνιδίασαν τους «ερυθρόλευκους» στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι και προηγήθηκαν με 3-1 στο 5' και 5-3 στο 10'. Μετά το αρχικό σοκ οι παίκτες του Παυλίδη άρχισαν σταδιακά να βρίσκουν το ρυθμό τους, ισοφάρισαν σε 7-7 στο 18' και με τέρμα του Χαραλαμπίδη πήραν το προβάδισμα με 7-8 στο 20'. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά με βραχεία κεφαλή (11-12). Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού ήταν εντελώς διαφορετική. Με το σκορ 14-15 στο 35' οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί 0-4, ξέφυγαν με 14-19 στο 40' και έβαλαν τις βάσεις για να φτάσουν σε μια εύκολη επικράτηση. Χωρίς να ρίξουν την απόδοσή τους κρατούσαν με ευκολία την απόσταση ασφαλείας, 16-21 στο 45' και 19-25 στο 55'. Στο τελευταίο πεντάλεπτο μάλιστα οι γηπεδούχοι παραδόθηκαν πλήρως, με τους Βεροιώτες να φτάνουν στη δίκαιη νίκη με 21-28, διατηρώντας παράλληλα ζωντανές τις ελπίδες τους για την κατάληψη της 6ης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ. Σπουδαίο παιχνίδι επιθετικά από τον εξαιρετικό Χαραλαμπίδη, που σταμάτησε στα 10 τέρματα, ενώ Ζευγαρόπουλος, Σεϊρεκίδης και Αρσενασβίλι πρόσθεσαν από 4.

Πεντάλεπτα:  3-1, 5-3, 7-6, 7-8, 8-9, 11-12, 14-15, 14-19, 16-21, 18-23, 19-25, 21-28

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης

Δίλεπτες: 2-0, Πέναλτι: 3/4-1/1

Κόκκινη Κάρτα: 55:49 Πίτσιος (για επικίνδυνο παιχνίδι-δεν κρατήθηκε δελτίο)

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Πελεκίδης): Πατραμάνης, Πίτσιος 3, Μέτσης 4, Μπαλαμός 1, Παπαδόπουλος, Χατζής, Χατζηγιαννίδης, Δεληζάνος 2, Μπόσμος, Κύρτσιος, Καβουσανάκης 2, Χατζηβακαλέλης 1, Μανωλούδης 1, Πατσιάς 2, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 5.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Παυλίδης): Κοτσιφάς, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 4, Τριανταφυλλίδης 1, Μπαλτατζής 3, Χαραλαμπίδης 10, Ελευθεριάδης, Σεϊρεκίδης 4, Φιλόσογλου, Κωστακίδης, Αποστολίδης, Κουκουτσίδης 1, Ρίζος, Σιαματάς 1, Αρσενασβίλι 4, Γρηγοριάδης.