Κέρδισε και το Βατανιακό ο ασταμάτητος ΓΑΣ «Μελίκη», νέα εντός έδρας ήττα για το Ζαφειράκη Νάουσας

Ακόμη μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο αήττητος ΓΑΣ «Μελίκη», καθώς επικράτησε στην έδρα του και του Βατανιακού με 81-69, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α' Κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να διατηρήσουν το αήττητό τους και κατάφεραν να προηγηθούν με 21-13 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο μάλιστα και με όπλο τους την άμυνα έφτασαν σε double score (46-23) με τη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν την έκταση της διαφοράς, με τον Ασλανίδη να δίνει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες στην τελευταία περίοδο και το ΓΑΣ να φτάνει στη νίκη με τελικό σκορ 81-69.

Στη Νάουσα ο αδιάφορος Ζαφειράκης γνώρισε ακόμα μια ήττα, από τον Αιγινιακό με 69-73 αυτή τη φορά. Καλύτερα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι και βγάζοντας περισσότεροι ενέργεια στο παρκέ, προηγήθηκαν με 13-23 στην πρώτη περίοδο. Ο Ζαφειράκης αντέδρασε στα επόμενα λεπτά, κατάφερε να μειώσει σε 38-39 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Το δεύτερος μέρος απέκτησε χαρακτήρα θρίλερ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και τυχεροί φτάνοντας στη σπουδαία νίκη με 69-73, αποτέλεσμα που κρατάει ακέραιες τις ελπίδες τους για τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ.

ΓΑΣ «Μελίκη»-ΑΕ Βατανιακός/Σάρισα 81-69

Δεκάλεπτα: 21-13, 46-23, 69-43, 81-69

Διαιτητές: Χρυσάφης Στ.-Χρυσάφης Β.

ΓΑΣ «ΜΕΛΙΚΗ» (Ασλανίδης): Λιόλιος 25(1), Μαυρίδης 16(2), Κυριακού, Σαζακλίδης 2, Μαγαλιός, Στακτάρης, Κωσταμίτσης, Σταυρουλάκης 14(3), Μπούθας 2, Κοτζάμπασης 20(1), Ρογγότης 2, Παπαδόπουλος.

ΑΕ ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ/ΣΑΡΙΣΑ (Χοτοκουρίδης): Κοτσίμπελης 2, Σιαπάκας 4, Πόσιος 2, Βαρβούτης 5, Μαρινόπουλος 12, Ζάχος 8(2), Ακερμανίδης 7(1), Μπίσμπας 22(2), Βουτσακόπουλος 6, Αμανατίδης 1.

Ζαφειράκης Νάουσας-Αιγινιακός 69-73

Δεκάλεπτα: 13-23, 38-39, 50-52, 69-73

Διαιτητές: Χατζηκώστας-Γιανκίδης

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Τούφας): Βάιγκαντ, Τούπος, Ζιάννης, Βαδόλας, Μπάμπος 24(4), Ζαχαριάδης 5(1), Σκουλαριώτης 9(1), Δίντσης 2, Μπόλιος 2, Τούφας 23(2), Ράπτης, Δάμτσιος 4.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 3, Κατσιάνος 25(6), Αργυρόπουλος 10, Κοιλιάς, Βουλτσίδης 11, Κιρκιντζώτης 6, Μελίδης 1, Στάμος 4, Δεμερτζής, Φανούλης, Παπαμιχαήλ 13(1).