«Χιτσκοκικό» φινάλε για τα κορίτσια του Φιλίππου-Με τέρμα της Γεωργιάδου πήραν εντός έδρας ισοπαλία 26-26 από την Αναγέννηση Άρτας

Σ' ένα ματς για γερά νεύρα, τα κορίτσια του Φίλιππου Βέροιας κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Αναγέννηση Άρτας με 26-26, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των γυναικών. Με άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τη Γεωργιάδου, που σκόραρε ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν από το τελικό σφύριγμα της αναμέτρησης, πήραν ένα σημαντικό βαθμό και θα πάνε με ανεβασμένη ψυχολογία το ερχόμενο Σάββατο στα Γιαννιτσά, να αντιμετωπίσουν το Μέγα Αλέξανδρο. Αγωνιστικά, μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, όπου ο Φίλιππος προηγήθηκε με 4-3, τα κορίτσια του Γιώργου Τσικίνα πήραν τα ηνία και ξέφυγαν με 7-4 στο 15'. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και μείωσαν σε 7-6 στο 20' και πάλι όμως οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν τις λύσεις και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 3 τέρματα 11-8. Στις αρχές της επανάληψης η ομάδα της Άρτας ανέκαμψε, αρχικά ισοφάρισε σε 13-13 στο 37' και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα με 16-19 στο 45'. Στα επόμενα λεπτά οι φιλοξενούμενες είχαν τον έλεγχο και προηγήθηκαν με 22-25 στο 55', δείχνοντας πως θα φτάσουν στη νίκη. Οι «ερυθρόλευκες» ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά μείωσαν σε 25-26 και εν συνεχεία κατάφεραν να βγάλουν την κρίσιμη άμυνα. Με μια ατομική προσπάθεια η Γεωργιάδου πέτυχε το πολύτιμο γκολ, ισοφάρισε σε 26-26 και χάρισε το βαθμό της ισοπαλίας στον Φίλιππο, καθώς η ομάδα της Άρτας δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση.

Πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 7-4, 7-6, 9-6, 11-8, 13-11, 13-15, 16-19, 19-22, 22-25, 26-26

Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου

Δίλεπτες: 5-5, Πέναλτι: 4/6-3/3

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τσικίνας): Νάκο 1, Ντόβα, Νοχουσίδου, Θεοδοσοπούλου Σ., Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 3, Καραχαρίση 10, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου 3, Μπατζαρακούδη 5, Γεωργιάδου 4, Σαμαρά, Πιτούλια, Τσιούρβα, Βασιλειάδου, Κιοσέ.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Δήμου): Μάμαλη, Μπαλάφα 5, Σκουτέλα 5, Καλοΐδη 6, Σμαρδέλη 2, Βέμη, Σκάρα 6, Κολτούκη, Βράτσεβα 2, Παπανδρέου, Καναρά, Κουρέλη, Καλατσνίκοβα.