• Πέρασαν από τα Γιαννιτσά τα κορίτσια του Φιλίππου - Κέρδισαν με 20-23 το Μέγα Αλέξανδρο

Σπουδαία νίκη, με την οποία σκαρφάλωσαν στην 4η θέση, πέτυχαν τα κορίτσια του Φίλιππου Βέροιας στα Γιαννιτσά επί του Μέγα Αλέξανδρου με 20-23, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των γυναικών. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η Γεωργιάδου ήταν αυτή που ανέβαλε δράση στο φινάλε, καθώς με δυο προσωπικά τέρματα μετέτρεψε το εύθραυστο 20-21 σε 20-23 και καθάρισε την υπόθεση νίκη. Έτσι, αν οι παίκτριες του Γιώργου Τσικίνα επικρατήσουν το ερχόμενο Σάββατο του Καματερού στη Βέροια, θα καταλάβουν την 4η θέση και θα ολοκληρώσουν μια ονειρική σεζόν. Το ματς ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκειά του, με τις ερυθρόλευκες να προηγούνται 5-6 στο 15' και ανεβάζοντας την απόδοσή τους στα επόμενα λεπτά να ξεφεύγουν με 7-11 στο 25'. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ωστόσο οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρότητα του Φιλίππου και κατάφεραν να πλησιάσουν σε 10-11 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν γρήγορα με 11-14 στο 40' και πάλι όμως οι παίκτριες του Μέγα Αλέξανδρου είχαν τις λύσεις και πλησίασαν σε 19-20 στο 50'. Στα τελευταία λεπτά και με το σκορ στο 19-21 η Τροχίδου σκόραρε για τις γηπεδούχες και μείωσε σε 20-21 στο 57'. Οι «ερυθρόλευκες» ωστόσο δεν λύγισαν και με τη Γεωργιάδου να πετυχαίνει δυο συνεχόμενα τέρματα πήραν τη νίκη με 20-23 και έφυγαν με τους δυο βαθμούς της νίκης απ' την πόλη των Γιαννιτσών.

Πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 5-6, 6-8, 7-11, 10-11, 10-11, 11-14, 16-18, 19-20, 19-21, 20-23

Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαϊδης

Δίλεπτες: 4-3, Πέναλτι: 2/4-4/4

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα: «Στο 59:03 λεπτό του αγώνα, κατόπιν δίλεπτης αποβολής που δέχθηκε η αθλήτρια του Μέγ. Αλέξανδρου Γιαννιτσών Αναστασίου Ελένη, αποχωρώντας από τον αγωνιστικό χώρο απευθυνόμενη στον διαιτητή Νικολαϊδη τον προσέβαλε με άσεμνη χειρονομία ήτοι σφιγμένο το χέρι γροθιά και κουνώντας το πάνω κάτω, με αποτέλεσμα να δεχθεί την κόκκινη και εν συνεχεία την μπλε κάρτα. Ως εκ τούτου κρατήθηκε το δελτίο της αθλήτριας».

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Ταρινίδης): Πυριτίδου, Τομίδου, Παντσαρτσή, Πλιόγκα 2, Μαντζίρη, Ντιμτσούδη 7, Ε. Τροχίδου 1, Χατζησαββίδου, Χ. Τροχίδου 4, Τρελλοπούλου, Παρασκευαϊδου, Λαζαρίδου, Παύλου 3, Αναστασίου 3, Ζιάκα, Γιουβανόγλου.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τσικίνας): Νάκο, Ντόβα, Νοχουσίδου, Σ. Θεοδοσοπούλου, Κατσικαρώνη, Εμμανουηλίδου 2, Καραχαρίση, Σπυριδοπούλου 3, Μπατζαρακούδη 10, Γεωργιάδου 7, Σαμαρά, Πιτούλια, Β. Θεοδοσοπούλου 1.