Στο δεύτερο στάδιο η προετοιμασία των ομάδων

Πρώτα φιλικά παιχνίδια των ερασιτεχνικών ομάδων της Ημαθίας με τους φιλάθλους αλλά κα τους παράγοντες να προσπαθούν να βγάλουν συμπεράσματα όσον αφορά τις φετινές δυνατότητες τους.

Βέβαια επαναλαμβάνουμε οτι είναι νωρίς ακόμη για αξιόπιστα συμπεράσματα, όχι μόνο γιατί υπάρχει χρόνος πολύς μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος, αλλά και επειδή η μεταγραφική περίοδος συνεχίζεται και υπάρχει η δυνατότητα οι ομάδες να ενισχύσουν το ρόστερ τους.

Στο πιο ενδιαφέρον φιλικό ο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας στο γήπεδο του Βρυσακίου που είναι η έδρα του αντιμετώπισε τον Μ. Αλέξαδρο Αγ. Μαρίνας τον οποίο και νίκησε με 3-2.

Η ομάδα της Αλεξάνδρειας προηγήθηκε με γκολ του Μάριου Αργυρόπουλου, τον οποίο απέκτησε από την Ποντιακη Νεολαία Αράχου. Ο ίδιος παίκτης με απευθείας εκτέλεση φαουλ “ζευγάρωσε” τα τέρματα της ομάδας του.

Το 2-0 ηταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι προπονητες των δυο ομάδων προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές με την ομάδα της Αγίας Μαρίνας να κερδίζει πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Σταύρος Κελεσίδης μειώνοντας σε 2-1. Λιγο αργότερα η σειρά του ΠΑΟΚ να κερδίσει πέναλτι και ο Κώστας Κίτσας ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1. Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο νεοαποκτηθείς Μανώλης Κουβαρης.

***

Στο γήπεδο του Πλατέος ο φιλόδοξος τοπικός Αγρ. Αστέρας έδωσε το δεύτερο φιλικό του παιχνίδι (στο πρώτο είχε κερδίσει 3-1 εκτός έδρας τον Αστέρα Αλεξάνδρειας, αντιμετωπίζοντας την ομάδα του Μακροχωρίου.

Στο πρώτο ημίχρονο η νεανική ομάδα του Μακροχωρίου ηταν καλύτερη και προηγήθηκε στο σκορ με 0-1, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Στην επανάληψη οι δυο προπονητές ο Γρηγόρης Ηλιάδης και ο Σάκης Παγγούρας πραγματοποίησαν πολλές αλλαγές με αποτέλεσμα να πέσει η απόδοση των παικτών του Μακροχωρίου που έχασαν την συνοχή τους και ο Αγρ. Αστέρας παρουσιάστηκε πιο επικίνδυνος και τελικά ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ με δυο γκολ του Καραντουλαμά και πήρε την φιλική νίκη.