Β' Κατηγορία ΕΠΣ Ημαθίας : Πρωταθλήτρια η Καψόχωρα

Η Καψόχωρα κέρδισε στο ντέρμπι κορυφής τον Διαβατό με 1-0 και δυο αγωνιστικές πριν ολοκληρωθεί και η διαδικασία των πλεϊ οφ κατακτά τον φετινό τίτλο του πρωταθλητή της Β' κατηγορίας της Ημαθίας, παρότι της αφαιρέθηκαν τρεις βαθμοί. Μαζί πάντως με την Καψόχωρα την άνοδο στην Α' κατηγορία παίρνει και ο Διαβατός που κατετάγει δεύτερος στον βαθμολογικό πίνακα, ενω ο Σταυρός θα πρέπει να περιμένει την ολοκλήρωση των αγώνων μπαράζ ανόδου στην Γ' Εθνική και την προσπαθεια της πρωταθλήτριας της Ενωσης μας της Αλεξάνδρειας για να μάθει σε ποιά κατηγορία θα αγωνίζεται την νέα περίοδο.

Οσον αφορά την μάχη της παραμονής στην Β' κατηγορία στον Β' όμιλο στον οποιο είχαμε αγωνιστική η Δόξα Ασωμάτων έχασε στη Ραχιά από την ΑΕ Ποντίων και περιμένει να πληροφορηθεί τον αντίπαλό της στον αγώνα μπαράζ που θα ακολουθήσει και που θα είναι ένας από τον Αχθο Αρούρη ή την Βεργίνα.

Στο ντέρμπι κορυφής μεταξύ της ΑΕ Καψόχωρας και του Ατρόμητου Διαβατού το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκεια του ήταν αμφίρροπο με την γηπεδούχο να βρίσκει το γκολ στο 74' με τον μόνιμο σκορερ της τον Γιώργο Κίτσα και να παίρνει την νίκη που της δινει και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή.

Στα άλλα δυο παιχνίδια των πλεϊ οφ, ο Σταυρός με σκορερ τον Κωνσταντάτο στο 5', τον Τάνη στο 33', τον Παπαδόπουλο στο 37' και τον Μελιόπουλο στο 86' νικησε 4-0 τον Ολυμπιακό Νάουσας και αύξησε την διαφορά που τον χωρίζει από την 4η θέση στην οποία βρίσκεται ο προχθεσινός αντίπαλος του στους 13 βαθμούς, ενω ο Αχιλλέας Νάουσας με δυο τέρματα που πέτυχε στα τελευταία 12 λεπτά (78' Βασιλείου, 80' Καρούτσος) νίκησε στην έδρα του την Αγία Βαρβάρα με 2-0.