«Ζωντανός» με Βλάχο ο Ζαφειράκης!

Τίποτα δεν τελείωσε! Το μήνυμα αυτό έστειλε ο Ζαφειράκης με την επικράτηση του στην παράταση (26-25) σε βάρος του ΓΑΣ Κιλκίς, στον δεύτερο της σειράς των ημιτελικων αγώνων πλεϊ οφ της Α2 Ανδρών. Ετσι, οι δύο ομάδες θα τα “πουν” για τρίτη φορα στο Κιλκίς (πλεονέκτημα η ακριτική ομάδα γαρ), με τον νικητή στη συνέχεια να τίθεται αντίπαλος μ’ έναν εκ του ζευγαριού Φαίακα Κέρκυρας - Πρωτέα Άρτας για μια θέση στο πρωτάθλημα της Χάντμπολ Πρεμιερ.

Το αποτέλεσμα του αγώνα κριθηκε στην παράταση.

Ο Βλάχος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έγραψε το 26-25 και έδωσε τη νίκη στον Ζαφειράκη.

Ξέχωρα από το ότι το ματς κρίθηκε στην παράταση, οι Ναουσαίοι θα μπορούσαν να είχαν κάνει κτήμα τους τη νίκη από πιο νωρίς, καθώς ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, σε σημείο να φθάσουν να προηγούνται με 20-14 στο 50’ και 21-17 στο 55’.

Ομως στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Ζαφειράκης αντιμετώπισε πρόβλημα στο σκοραρισμα, την ίδια ώρα που ο ΓΑΣ Κιλκίς έβρισκε τον τρόπο να “βλέπει” δίκτυα, φέρνοντας το ματς στην απόλυτη ισορροπία (22-22) στην εκπνοή του αγώνα, οπότε και χρειάστηκε να πάει αυτό στην έξτρα διαδικασία (10λεπτη παράταση) και εκει με εύστοχο χτύπημα του Βλάχου όπως προαναφέρθηκε, ο Ζαφειράκης να πάρει τη νίκη με 26-25.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-2, 5-4, 6-6, 8-6, 12-7 (ημχ.), 14-9, 16-11, 17-12, 20-14, 21-17, 22-22 (κ.α.), 22-23, 26-25

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: Βλάχος 9, Διδασκάλου 2, Χατζηγεωργίου 4, Ρότζιος 2, Μήτσικας, Πετρίδης, Βακκάς 4, Τσαγκέρας, Καραβίτης 2, Βραχιολίδης 2, Πινακούδης, Σιδηρόπουλος 1, Σιούλης, Τζουβάρας,  Μπουμπουλέντρας.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Λαζαρίδης): Κοβλακάς, Ιλερής 6, Δούγιας 5, Κουτσίδης, Β. Τοκατζόγλου 4, Σ. Φαχουρίδης 1, Γιαβασίδης 3, Α. Φαχουρίδης 2, Τριανταφύλλου, Μέγκας 3, Σακαλής, Μαυρόπουλος, Βιολιτζής 1, Πιστόλας, Α. Τοκατζόγλου, Βαφειάδης.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Κόκκινη: 56’ Διδασκάλου, 69:58 Μαυρόπουλος, Δίλεπτα: 7-2, Πέναλτι: 7/9-2/5