Ακόμη...σκοράρουν οι Αετοί Βέροιας - Ισοπέδωσαν με 92-28 τη Νέα Σάντα

Εκπληκτική παράσταση για τους Αετούς Βέροιας στο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» στο Μακροχώρι, όπου μετά από διαστημική εμφάνιση σκόρπισαν τη Νέα Σάντα με 92-28, για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν σεληνιασμένοι στο παρκέ και κυριαρχώντας τόσο σε άμυνα, όσο και στην επίθεση προηγήθηκαν με 25-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Χωρίς να κατεβάσουν ταχύτητα και με εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό εκτόξευσαν τη διαφορά στο +39 (52-13) στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι παίκτες του Τυριακίδη συνέχισαν να σκοράρουν με ευκολία, την ίδια ώρα που οι αντίπαλοί τους έβρισκαν με δυσκολία το δρόμο προς το καλάθι. Έτσι το τελικό 92-28 βρήκε τους Βεροιώτες να πανηγυρίζουν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα και τους φιλοξενούμενους ανακουφισμένους που τελείωσε το μαρτύριό τους. Από άλλο...πλανήτη ο Γκεκόπουλος για τους νικητές σταμάτησε στους 37 πόντους, ενώ άλλους 16 πρόσθεσε ο Χρυσάφης. Επόμενη αναμέτρηση για τους Αετούς το ερχόμενο Σάββατο με αντίπαλο τον Εργοναθλό στο Πολύκαστρο Κιλκίς.

Δεκάλεπτα: 25-9, 52-13, 75-15, 92-28

Διαιτητές: Καραμανλής-Κούλης

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τυριακίδης) : Τσιμτσιρίδης 4, Ιωσηφίδης 7, Παπαδόπουλος 9, Ουζούνης 4, Γκεκόπουλος 37, Χρυσάφης 16, Πάππου 4, Κασάπης 4, Βλαχάκης 5, Νιπτένης 2, Κλωναράς.