Την... πάτησε η ΒΕΡΟΙΑ 2017

Την ήττα, που κάθε άλλο παρά θα περίμενε κανείς, γνώρισε η ΒΕΡΟΙΑ 2017 αγωνιζόμενη το περασμένο Σάββατο στα Γιαννιτσά απέναντι στον τοπικό Μ. Αλέξανδρο, που επικράτησε με 27-25, στο παιχνίδι που εντασσόταν στο πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 Γυναικών.

Αγωνιστικά, ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τις Βεροιώτισσες να έχουν βραχεία κεφαλή στο σκορ, 4-5 στο 10’. Στα επόμενα λεπτά οι παίκτριες του Κώστα Χαραλαμπίδη επέβαλαν το ρυθμό τους και άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +4 (12-16).

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο μέρος με τις γηπεδούχες να ξεκινάνε εντυπωσιακά και με επιμέρους σκορ 6-2 να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσια, 18-18 στο 37’.

Στα επόμενα λεπτά μάλιστα ανέτρεψαν εντελώς την κατάσταση και προηγήθηκαν με 25-21 στο 50’, δείχνοντας πως έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Ανήμπορες να αντιδράσουν έδειξαν οι φιλοξενούμενες στα τελευταία λεπτά, με την ομάδα των Γιαννιτσών να επικρατεί με 27-25 και να παίρνει δύο σημαντικούς βαθμούς.

•Την πρώτη της εμφάνιση πραγματοποίησε με τη Βέροια 2017 η Ελένη Κερλίδη που αποκτήθηκε από τη Νέα Ιωνία.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-8, 8-11, 10-13, 12-16 (ημχ.) 15-17, 18-18, 22-19, 25-21, 26-24, 27-25

Διαιτητές: Δελόγλου-Βαγγελτζίκης

Δίλεπτες: 6-6, Πέναλτι: 3/3-5/6

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Πυριτίδου 1, Μπατζαρακούδη 7, Πλιόγκα 1, Πέγιου Γ., Παπαδοπούλου Γ., Πατσάνη 6, Αναστασίου 3, Τροχίδου Ε. 8, Τροχίδου Χ., Κοτζαχρήστου, Παπαδοπούλου Ι. 1, Ανδρονικίδου, Ματζίρη, Πέγιου Μ., Τρελοπούλου, Βακαλάκη.

ΒΕΡΟΙΑ: (Κώστας Χαραλαμπίδης): Κερλίδη 1, Χοτοκουρίδου, Τσαουσίδου 4, Τζούρισιτς 3, Καραμπατζάκη, Ανθίτση, Καραχαρίση 1, Μπασμά, Τσιτλακίδου 1, Γεωργιάδου, Βασιλειάδου 4, Μάστακα 11, Δελησάββα, Πιτούλια, Τηλαβερίδου.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημερας σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: ΠΑΟΚ - Προσοτσάνη 49-20, Νέα Ιωνία - Αρης Ν. 49-20, Αναγέννηση Αρτας - Πανόραμα 32-23. Ρεπό είχε η ΑΕΣΧ Πυλαίας