Πέρασε από το Κιλκίς ο Ζαφειράκης - Πήρε σπουδαία νίκη με 18-19

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ζαφειράκη Νάουσας από το Κιλκίς, καθώς επικράτησε με 18-19, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας των ανδρών. Η ομάδα των Γιούπη- Πρωτογέρη πήρε έτσι δυο πολύτιμους βαθμούς και σκαρφάλωσε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πλέον 6 βαθμούς. Στο αγωνιστικό κομμάτι του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και έφτασαν να προηγούνται στο πρώτο τέταρτο του αγώνα με 7-3. Οι Ναουσαίοι κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση, αλλά το Κιλκίς πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά, με ισχνό προβάδισμα (9-8). Η επανάληψη ήταν στο ίδιο μοτίβο, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, με το Ζαφειράκη να είναι τελικά πιο ψύχραιμος στο τέλος και να παίρνει μια πολύτιμη νίκη, σε μια πολύ δύσκολη έδρα, με σκορ 18-19.

Πεντάλεπτα: 2-0, 4-2, 7-3, 7-5, 8-7, 9-8, 11-9, 13-12, 13-13, 15-16, 17-18, 18-19

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης

Δίλεπτες: 6-2, Πέναλτι: 2/3 - 2/4

ΚΙΛΚΙΣ (Λαζαρίδης): Κολεσιώτης, Σακαλής, Κεσίδης 4, Δούγιας 5, Τοκατζόγλου 1, Καραβασίλης 1, Μαυρόπουλος Χ. 4, Γιαβασίδης 1, Φαχουρίδης Α., Κοβλακάς, Δεληγιάννης 1, Φαχουρίδης Σ. 1, Μαυρόπουλος Α, Μιχαηλίδης, Αναστασιάδης, Ψαρράς

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Γιούπης-Πρωτογέρης): Κορωνάς, Καραμπέλκος, Βλάχος 2, Πίτος 2, Θεοδωρόπουλος 2, Διδασκάλου 4, Ρότζιος 3, Τζουβάρας, Κ. Κορωνάς, Αρβανιτίδης 1, Παντελίδης, Δεληχρήστος, Τσιγαρίδας 5, Μαυροδουλάκης, Γαλίτης, Καραμπέλκος