Εντυπωσιακός ο Ζαφειράκης Νάουσας στην Κατερίνη - Νίκησε εύκολα με 16-25 τον Αρχέλαο

Από το καλό στο καλύτερο πηγαίνει τη φετινή σεζόν ο Ζαφειράκης Νάουσας, καθώς πέρασε με εμφατικό τρόπο και από την έδρα του Αρχέλαου στην Κατερίνη, επικρατώντας άνετα με 16-25, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας των ανδρών. Έτσι οι Ναουσαίοι εδραιώθηκαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και έκαναν ακόμη ένα σημαντικό βήμα για τη συμμετοχή τους στην διαδικασία των πλέι οφ. Αγωνιστικά οι δυο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα την αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να είναι ισόπαλες 3-3 στο 10', ενώ οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα δυο τερμάτων, 6-4 στο 15'. Στη συνέχεια οι Ναουσαίοι ανέβασαν την απόδοσή τους, πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και άμεσα πέρασαν μπροστά 7-8 στο 20' , ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά δυο τερμάτων (11-13). Στην επανάληψη η πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων είχε ως αποτέλεσμα οι παίκτες του Αρχέλαου να «κολλήσουν» στην επίθεση. Την ίδια στιγμή οι Ναουσαίοι σκόραραν με ευκολία και ξέφυγαν με 12-19 στο 45', παίρνοντας προβάδισμα για την κατάκτηση της νίκης. Στο τελευταίο τέταρτο δεν αντιμετώπισαν προβλήματα και έφτασαν δίκαια σε μια ακόμη νίκη με τελικό σκορ 16-25. Κορυφαίος για τους νικητές ο Παντελίδης με 7 τέρματα, ενώ τον ακολούθησαν οι Διδασκάλου και Τσιγαρίδας που πέτυχαν από 5.

Πεντάλεπτα: 2-2, 3-3, 6-4, 7-8, 9-10, 11-13, 11-14, 12-16, 12-19, 12-21, 13-24, 16-25

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας

Δίλεπτες: 2-2, Πέναλτι: 1/4-1/1

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ (Σκούφας): Κοσμίδης, Τριανταφύλλου 2, Ξεφτέρης, Ξώνης 1, Εγγλέζος, Ραντζέλοβιτς 5, Χαραλαμπίδης 1, Παπανάκος. Σκούφας 1, Καϊμακάμης, Κοσμίδης, Χρυσός 1, Παπαδοπουλος, Θυμιόπουλος 2, Σαϊδές 1, Αναστασίου 1
ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Γιούπης-Πρωτογέρης): Βλάχος 3, Πίτος, Θεοδωρόπουλος 3, Διδασκάλου 5, Ρότζιος, Τζουβάρας, Κορωνάς Κ., Αρβανιτίδης, Μαυροδουλάκης 2, Παντελίδης 7, Δεληχρήστος Θ., Τσιγαρίδας 5, Καραμπέλκος, Κορωνάς Θ., Δεληχρηστος Α.