• Μακροχώρι : Αγώνας δρόμου στη μνήμη των 21 μαθητών που χάθηκαν στα Τέμπη - Περισσότεροι από 200 δρομείς πήραν μέρος

20 χρόνια συμπληρώνονται φέτος από το τραγικό δυστύχημα στα Τέμπη, όπου έχασαν τη ζωή τους 21 μαθητές από το Μακροχώρι. Στη μνήμη των αδικοχαμένων παιδιών πραγματοποιήθηκε με μεγάλη συμμετοχή την Κυριακή 2 Απριλίου ο «5ος Δρόμος 21 Μαθητών», με σύνθημα «Δεν σας ξεχνάμε» και διοργανωτές τον Πολιτιστικό Σύλλογο «Ψηφιδωτό» σε συνεργασία με το δήμο Βέροιας και το ΚΑΠΑ, το Λαογραφικό Σύλλογο Ντόπιων Μακροχωρίου και την Τροχαία Βέροιας.

«Μπορεί να σας φανεί παράξενο αλλά αυτή τη φορά είχαμε συμμετοχή αθλητών από τα βόρεια σύνορά μας, από Αλβανία, Σκόπια, Βουλγαρία και από όλη την Ελλάδα», όπως ανέφερε ο Βασίλης Ελευθεριάδης, πρόεδρος του Πολιτιστικού συλλόγου Μακροχωρίου.

20 χρόνια μετά το τραγικό δυστύχημα το δρομικό κίνημα κρατά άσβεστη τη μνήμη των 21 παιδιών που γυρνούσαν στη γενέτειρά τους, από σχολική εκδρομή, αλλά το νήμα της ζωής του κόπηκε στα Τέμπη.

Νέα πρωτιά του Γιώργου Σταμούλη στον 5ο Δρόμο 21 Μαθητών

Περισσότεροι από 200 δρομείς πήραν μέρος στον 5ο Δρόμο 21 Μαθητών απόστασης 10,4χλμ. Ανάμεσά τους και ο Γιώργος Σταμούλης που μετά τη νίκη του στον ημιμαραθώνιο Αθήνας την περασμένη Κυριακή, πανηγύρισε μία ακόμη πρωτιά: αυτή τη φορά σε αγώνα 10χλμ. Ο πρωταθλητής του στιπλ φαίνεται ότι μπαίνει δυναμικά στους αγώνες μεσαίων αποστάσεων και μάλιστα με πρωταγωνιστικούς στόχους. Στο χθεσινό αγώνα ήταν νικητής με μεγάλη διαφορά διανύοντας την απόσταση σε 31:14. Δεύτερος ήταν ο Nase Epov με 37:21 και τρίτος Risto Chalkov με 37:33.

Από τις γυναίκες πρώτη έφτασε στον τερματισμό η Ανδριάνα Δρουδάκη με χρόνο 45:56, στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Φωτεινή Ηλιάδου με 48:05 και τρίτη ήταν η Λυδία Τσιάτσιου με 51:38.